Co warto wiedzieć o sprzątaniu i dezynfekcji?

W miejscach publicznych podstawowym elementem ich prawidłowego działania jest dbałość o czystość i higienę. To właśnie dzięki temu są one bardziej bezpieczne i przyjazne dla otoczenia. W wielu instytucjach publicznych takich jak szkoły czy szpitale przykłada się szczególną uwagę o dbałość ich czystości. W tym celu stosuje się różne rozwiązania, pomagające w walce ze wszelkiego rodzaju szkodliwymi bakteriami oraz wirusami. Niektóre z nich wymagają zachowania szczególnej ostrożności, ponieważ zawierają bardzo silne substancje chemiczne. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku gdy chcemy zadbać o porządek we własnym domu, gdyż w tym wypadku niekonieczne jest stosowanie zaawansowanych środków czystości. Co zatem warto wiedzieć o sprzątaniu i dezynfekcji?

Higiena w szpitalu – utylizacja narzędzi medycznych

pojemniki na odpady medyczneSzpitale są miejscami gdzie szczególnie dba się o wysoki poziom higieny. Dzieje się tak, ponieważ prowadzone w nich zabiegi czy operacje wiążą się z używaniem narzędzi jednorazowego użytku, które należy odpowiednio zutylizować. W tym celu stosuje się pojemniki na odpady medyczne, zapewniające bezpieczne pozbycie się wykorzystanych narzędzi. Wykonane są one z plastiku, co zapobiega rozwijaniu się w ich wnętrzu bakterii i wirusów. Ponadto wyposażone są w specjalny otwór w pokrywie, dzięki któremu można bezpiecznie wyrzucić zużyte narzędzia. Takie pojemniki są łatwo zauważalne ze względu na ich kolor, zazwyczaj są dostępne w barwach czerwonej lub żółtej. Cena uzależniona jest od wielkości zasobnika i waha się od 4 zł na 2 litry, do 60 zł o pojemności 60 litrów. Są one także używane do segregacji zużytych igieł. W tym przypadku cena oscyluje w okolicach 5 zł. Istotne jest również zachowanie szczególnej ostrożności, podczas wyrzucania zużytych narzędzi, gdyż łatwo o skażenie niebezpieczną substancją.

Czyste stanowisko pracy – użycie specjalnych środków do dezynfekcji

środki do dezynfekcji powierzchniNie tylko w szpitalach konieczna jest szczególna dbałość o higienę. Dotyczy to także miejsc takich jak różnego rodzaju spa. To właśnie w nich wymagana jest dbałość o czystość, wynikająca z faktu, iż istnieje możliwość rozwoju niebezpiecznych bakterii. Dlatego też używane są środki do dezynfekcji powierzchni. Takie preparaty chemiczne, mają postać koncentratu oraz chusteczek, co pozwala na skuteczną dezynfekcję takich miejsc jak:

  • fotele do masaży,
  • sauny,
  • minibaseny,
  • łaźnie solankowe.

W celu ich dezynfekcji i konserwacji używa się środków alkoholowych, bezalkoholowych, chlorowych czy bezchlorowych. Zapewniają one utrzymanie powyżej wymienionych miejsc w czystości, gwarantującej ich bezpieczeństwo. Ceny takich preparatów wahają się od 20 do 400 zł w zależności od ich przeznaczenia i pojemności.

Wizyta u stomatologa – higieniczny gabinet

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNAKażdy z nas co pewien czas musi udać się do stomatologa, w celu sprawdzenia lub też naprawy swojego uzębienia. Rzadko jednak zastanawiamy się co tak naprawdę sprawia, że taka wizyta nie kończy się zakażeniem. Podstawowym czynnikiem, które zapewniają bezpieczeństwo są przede wszystkim profesjonalne środki czystości. To wszelkiego rodzaju preparaty do czyszczenia posadzek, foteli a nawet narzędzi dentystycznych. Występują w postaci różnego rodzaju mleczek, emulsji, płynów z rozpylaczem czy wilgotnych ściereczek. Ich dużą zaletą jest to, że nadają się do czyszczenia stali nierdzewnej, zapewniając jej nie tylko czystość lecz także połysk. Chemia profesjonalna do sprzątania nie należy do tanich, średnia cena danego preparatu to około 50 zł za i wyżej.

Kuchnia bez bakterii – preparaty do czyszczenia i konserwacji

olej do blatów kuchennychWedług informacji w artykułach tipy.interia.pl jeśli chodzi o utrzymanie czystości w naszej kuchni, należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór preparatów czyszczących. Jest to szczególnie istotne, gdyż do każdego typu materiału są przeznaczone inne środki chemiczne. W przypadku drewnianych mebli, najlepiej sprawdzi się olej do blatów kuchennych. Jest to specjalna substancja, zapewniająca nie tylko dokładne wyczyszczenie powierzchni roboczej kuchni lecz przede wszystkim jej właściwą ochronę. Dużym atutem takiego oleju jest fakt, iż po jego użyciu nasz blat nie tylko będzie czysty ale także nabierze połysku. Cena takiego produktu to około 100 zł za 0,5 l opakowanie. Jeśli w naszej kuchni posiadamy drewnianą podłogę, dobrym rozwiązaniem okaże się lakier bona traffic. Jest on przeznaczony do tego typu pawimentów, gdyż idealnie je konserwuje a także jest odporny na ścieranie. Dodatkowym jego atutem jest jego łatwa aplikacja, dzięki czemu możemy osiągnąć perfekcyjny efekt końcowy.

Podsumowując temat

Sprzątanie i dezynfekcja w wielu miejscach odgrywa szczególną rolę, gdyż przyczynia się do poprawy ich bezpieczeństwa. Opisane powyżej preparaty zapewniają nie tylko czystość lecz również konserwują powierzchnie. Warto pamiętać aby odpowiednio dobierać dany preparat do określonych miejsc oraz przestrzegać zasad ich stosowania.

1 myśl na “Co warto wiedzieć o sprzątaniu i dezynfekcji?

  1. Według mnie środków do dezynfekcji powinno się używać wszędzie tam, gdzie przewija się duża liczba osób. Nie tylko chodzi tu o szpitale, gabinety czy przychodnie, ale również o szkoły, urzędy a nawet sklepy. Nigdy nie wiadomo, kto z jakimi zarazkami i bakteriami przyjdzie w takie miejsce.

Dodaj komentarz