Do czego służą szpatułki laryngologiczne?

 

Wizyta u lekarza laryngologa wcale nie musi oznaczać bólu gardła, uszu czy zatok. Niektóre badania wykonuje się profilaktycznie lub sprawdzając predyspozycje do pracy. Muszą wykonywać je zarówno nauczyciele i artyści, jak i osoby narażone na duży hałas w miejscu zatrudnienia. Większość wstępnych badań laryngologicznych z powodzeniem wykona też lekarz pierwszego kontaktu, o ile posiada odpowiedni sprzęt.

Profesjonalne patyczki dla laryngologa

szpatułki laryngologiczneJeśli zależy na utrzymaniu zdrowia strun głosowych na długie lata, musimy raz na jakiś czas badać gardło. Właśnie dlatego przy większości przesiewowych badań i wizyt lekarskich lekarz sprawdza pacjentowi całą jamę ustną w poszukiwaniu potencjalnych nieprawidłowości. Idealnym narzędziem wspomagającym wykonanie skutecznego badania są szpatułki laryngologiczne. Występują one w wielu wariantach materiałowych, z czego do najpopularniejszych należą metalowe wielokrotnego użytku, które trzeba po każdym badaniu odpowiednio dezynfekować oraz wyparzać, a także drewniane – jednorazowe, z których korzysta się tylko przy jednym pacjencie i utylizuje po każdym badaniu. Podtrzymują one język pacjenta w taki sposób, by znalazł się w płaskim ułożeniu. Umożliwia to obejrzenie przez lekarza całej przestrzeni gardłowej, migdałków podniebiennych oraz jamy ustnej. W ten sposób specjalista może postawić szybką i pewną diagnozę co do wystąpienia chorób gardła i zakwalifikować pacjenta do dalszego leczenia.

Lekarze pierwszego kontaktu też potrzebują tego typu szpatułek. Już samo sprawdzenie powierzchni języka wiele mówi o stanie zdrowia pacjenta. Zastosowanie tego typu akcesoriów przy sprawdzaniu gardła jest dla pacjenta bezbolesne, a dzięki owalnemu kształtowi i miękkiej strukturze każdej szpatułki badany nie odczuje dyskomfortu czy odruchów wymiotnych.