Efektywna termoizolacja poddasza

Koszty związane z ogrzewaniem domów niekiedy mogą nas bardzo niemile zaskakiwać. W szczególności często takie koszty są wysokie w przypadku budynków, które nie posiadają warstwy termoizolacyjnej. Niekiedy też nasze domy nie są właściwie ocieplone bo zastosowano materiały niskiej jakości. W związku z tym warto wiedzieć jakie obecnie mamy możliwości dotyczące ocieplania. Niektóre materiały z tym związane są naprawdę niezwykłe.

Ocieplanie domów płytami warstwowymi

płyta izolacyjna pir z aluminiumIzolacja termiczna budynków najczęściej kojarzona jest ze stosowaniem styropianu. Ten materiał naprawdę długo dominował w branży budowlanej. Natomiast ostatnimi czasy jest on zastępowany przez pewne nowe materiały. Przykładem takiego, na którego warto zwrócić szczególną uwagę jest płyta izolacyjna PIR z aluminium. Takowe płyty dostępne są w wersjach różniących się od siebie grubością. Można spotkać się z płytami o grubości 5,8,10 lub też 12 centymetrów. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet bardzo cienkie płyty PIR świetnie spełniają zadanie do jakiego zostały stworzone. Obecnie zastosowanie płyt izolacyjnych PIR jest bardzo duże. Początkowo ten materiał wykorzystywany był głównie do ocieplania poddaszy. Można było takie płyty przykręcać chociażby do więźby dachowej. Natomiast z każdym kolejnym rokiem zastosowanie takich płyt rosło. Obecnie można spotkać się z tym, że ten materiał jest stosowany na poddaszach, ścianach czy nawet na posadzkach. Dość często widuje się płyty PIR w posadzkach, pod którymi umieszczono ogrzewanie podłogowe. Płyty warstwowe PIR działają w dwojaki sposób. W czasie zimy efektywnie mogą one chronić nasze mieszkania przed utratą cennego ciepła, za którego wygenerowanie musieliśmy przecież zapłacić. Natomiast w czasie lata płyty PIR mogą chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku. Idealnie więc takie płyty sprawdzą się w przypadku poddasza.

Na chwilę obecną płyty PIR stanowią naprawdę poważną konkurencję dla pianki poliuretanowej oraz oczywiście dla styropianu. Obecnie pianka z poliizocyjanuratu, która stanowi wypełnienie płyt PIR jest uznawana nawet za skuteczniejszą w zatrzymywaniu ciepła niż popularna pianka poliuretanowa. Dodatkowo bardzo dużym atutem stojącym po stronie płyt PIR jest bardzo duża odporność na wpływ temperatury oraz ognia.