Jak dbać o materace piankowe?

Materace piankowe są stosunkowo tanie, wygodne i dobre jakości. To jedne z powodów, dla których to właśnie one pojawiają się w naszych domach najczęściej. Ale by długo nam służyły, a komfort snu był zachowany, trzeba prawidłowo o nie dbać. W jaki sposób? Jak czyścić materace piankowe? Co należy w tym zakresie robić codziennie, a co wystarczy raz na jakiś czas?

Materace piankowe – pielęgnacja

materace piankowe 90x200Zakup odpowiednich wymiarów materaca to jedno. Standardowo do wyboru mamy materace piankowe 90×200 do łóżek pojedynczych oraz 160×200 do łóżek podwójnych (w specjalistycznych sklepach dostępne są również inne, mniej popularne, wymiary). To bardzo ważne, bo jeśli dobierzemy go nieodpowiednio, nie będzie właściwie spełniał swojej funkcji. Należy też zwrócić uwagę na jakość wykonania. Materace piankowe najczęściej produkuje się z pianki poliuretanowej, która jest odporna na odkształcenia i odpowiednio pielęgnowana może służyć przez wiele lat. Jak zatem dbać o materac piankowy na co dzień? Istotne jest przede wszystkim regularne jego wietrzenie. Wilgoć i ciepło to środowisko idealne dla rozwoju roztoczy kurzu domowego. Te małe pajęczaki żyją w ogromnej ilości w naszym łóżku, jednak to od nas zależy czy będzie ich więcej, czy mniej. Codziennie tuż po przebudzeniu nie należy od razu ścielić łóżka, ale odchylić kołdrę i otworzyć na szerokość okno. Istotna jest także regularna zmiana pościeli. Najlepiej robić to co najmniej raz na dwa tygodnie, a także po każdej chorobie. Wiele korzyści daje też zastosowanie specjalnego ochraniacza nakładanego pod prześcieradło. Chroni on materac przed zamoczeniem, co jest ważne szczególnie w przypadku małych dzieci i osób starszych, ale też zmniejsza ilość kurzu, jaki może się w nim gromadzić. Taki podkład również należy wymieniać i prać regularnie. Gdy natomiast na obiciu materaca pojawi się plama, można ją osunąć mieszanką sody oczyszczonej z niewielką ilością wody utlenionej. Wtarcie takiego specyfiku w plamę, pozostawienie jej do nieschnięcia, a następnie zebranie odkurzaczem, okazuje się być bardzo skuteczne.

W łóżku najczęściej śpimy, ale zdarza się również, że pozwalamy dzieciom na nich bawić się i skakać. I mimo że to świetna zabawa, dla materaca piankowego (ale też każdego innego) jest niekorzystna. Taki ucisk może spowodować odkształcenia, a te znacząco skracają jego żywotność. W ciągu dnia lepiej przykryć łóżko narzutą i pozwolić mu odpocząć, by nocą mogło zapewnić nam maksymalny komfort.