Jak walczyć z twardą wodą?

Twarda woda to zmora niemal każdego gospodarstwa domowego w naszym kraju. Zaopatrując się w wodę w miejscowych wodociągach jesteśmy narażeni na wodę o wątpliwych parametrach, choć wciąż zgodnych z dopuszczalnymi normami. Jednak to, że parametry wody mieszczą się w normie nie oznacza, że jest to woda idealna. Wręcz przeciwnie.

Dlaczego zmiękczanie wody się opłaca?

zmiękczacze wodyNiestety w zdecydowanej większości polskich miast borykamy się z problemem twardej lub bardzo twardej wody. Za twardość wody odpowiadają jony wapnia i magnezu, które nie są co prawda szkodliwe dla organizmu człowieka, jednak potrafią wyrządzić spore szkody w każdym gospodarstwie domowym. Za wysoka zawartość wapnia i magnezu w wodzie degraduje nasze domowe instalacje, narażając je na awarie i kosztowne serwisy. Najbardziej narażone na twardą wodę są urządzenia pralnicze i grzewcze. Ich awarie bywają kosztowne, dlatego zainwestowanie w skuteczne zmiękczacze wody jest jedynym sensownym rozwiązaniem problemu. Walka z wodociągami jest niestety skazana na porażkę, ponieważ dopuszczalne normy twardości wody nie uwzględniają jej szkodliwości dla urządzeń, a jedynie dla człowieka. Jesteśmy zmuszeni działać na własna rękę. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w zmiękczacze wody to niewygórowane koszty, które ponadto zwracają się bardzo szybko i na wiele sposobów. Wystarczy wspomnieć, że awaria kotła gazowego, w którym odkłada się tzw. kamień kotłowy, to koszt rzędu tysiąca złotych i więcej. Regularne czyszczenie takiego kotła i całej instalacji pochłonie około 400 zł jednorazowo, a proces trzeba powtarzać przynajmniej raz w roku, aby przedłużyć żywotność wymiennika ciepła. Gdy ten z kolei ulegnie całkowitej awarii, koszt nowego to minimum 1000 zł. Nie trudno zatem policzyć, że inwestycja 2500-3500 zł w zmiękczacz wody zwróci się bardzo szybko. Dodatkowa zaleta to ochrona pralki, zmywarki czy automatu do kawy, czyli wszystkich tych urządzeń, które na co dzień narażone są na odkładanie się kamienia z twardej wody. Oszczędność na filtrach do dzbanka, które zmienia się mniej więcej raz w miesiącu, czy też detergentach, to już tylko drobne koszty, które jednak zsumowane złożą się na kolejną znacząca kwotę.

Urządzenia do zmiękczania wody w instalacji domowej to opłacalna inwestycja, której efekty zobaczymy gołym okiem. Prócz wszystkich tych oszczędności, jakie będziemy w stanie ponieść, pozbędziemy się nieestetycznych nalotów z osadzającego się kamienia na armaturze czy w kabinie prysznicowej. Nie uświadczymy także warstwy kamienia w czajniku, a nasza skóra i włosy podziękują nam za tak korzystną zmianę.