Jak zapobiegać awariom i niebezpieczeństwom na hali przemysłowej?

Hale przemysłowe z racji swojej specyfiki są miejscami o dość dużym poziomie wypadkowość, dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich rozwiązań, które pomogą obniżyć poziom ryzyka i co za tym idzie pomogą poprawić warunki pracy osób tam przebywających. Jakie rozwiązania w przypadku hali przemysłowej należy wdrążyć by podnieść jej poziom bezpieczeństwa i zapobiegać awariom? Odpowiedzi na te pytania postaramy udzielić się w poniższym tekście.

Podstawowe rozwiązanie na hali przemysłowej

halaNa początek warto powiedzieć o tych najprostszych rozwiązaniach, które jednak w sposób wymierny zwiększają bezpieczeństwo i jakość warunków pracy na hali przemysłowej. Na wstępie powiemy kilka słów o posadzkach. Na halach przemysłowych zwykle stosuje się posadzki betonowe z racji tego, że są one dość trwałe i nie wymagają szczególnych konserwacji. Według strony http://www.posadzki-uszczelnienia.pl posadzki tego typu nie wchodzą w żadne reakcja w przypadku zetknięcia z chemią. Problemem w przypadku tego rozwiązania jest jednak pylenie, które obniża komfort pracy, co sprawia, że konieczne jest odpowiednie ich zabezpieczenie, za pomocą przeznaczonych do tego środków. Odpowiednio zabezpieczone betonowa podłoga bardzo dobrze sprawdza się jako posadzki przemysłowe i nie potrzeba tu bardziej zaawansowanych rozwiązań. Kolejnym rozwiązaniem o jakim tu powiemy będą barierki przemysłowe, dzięki którym można odgrodzić miejsca niebezpieczne. Ważne jest w tym wypadku to by dobrze rozplanować miejsce ich montażu. Muszą one jednocześnie być tak zamontowane by spełniać swoją role, a jednocześnie nie mogą one utrudniać pracy i poruszania się po hali.

Alarm, czujniki i lampy antywybuchowe – czyli co powinno zostać zamontowane na hali

haleAby zwiększyć bezpieczeństwo na hali przemysłowej konieczne jest także zastosowanie dodatkowych rozwiązań. Na wstępie warto powiedzieć o czujnikach i alarmach. Według portalu www.portalbhp.pl pomogą one wykrywać zagrożenie i informować o nim, co nie tylko zmniejszy ryzyko wypadku, ale także przyspieszy, jeśli będzie taka konieczność, ewakuacje pracowników. Zwykle na halach przemysłowych montuje się alarmy i czujniki z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, warto jednak zamontować dodatkowe czujniki wykrywające np. wysokie stężenie substancji szkodliwych w powietrzu, czy też alarmu informujące o awarii maszyn. Na stronie ekolakiernie.pl można przeczytać, że rozwiązania te są stosunkowo proste do wdrążenia, a przy tym w sposób zdecydowany podnoszą one poziom bezpieczeństwa na hali, dlatego warto w nie zainwestować. Kolejnym rozwiązaniem o jakim warto powiedzieć są lampy przeciwwybuchowe. Biorąc pod uwagę, że na hali produkcyjnej panują dość niekorzystne warunki, duże stężenie pary wodnej i innych oparów sprawia, że zwykłe lampy mogą szybko ulegać uszkodzeniu, dlatego warto je zastąpić rozwiązaniem, które lepiej będzie sprawdzać się w tych warunkach.

Właściwe ustawienie maszyn

tasma transportowaNa bezpieczeństwo, a także poziom awaryjności na halli przemysłowej w największej mierze przekłada się jednak to w jaki sposób zostały ustawione maszyny. Miejmy świadomość tego, że maszyny przemysłowe to w rzeczywiści suma kilku oddzielnych podzespołów połączonych ze sobą, a co za tym idzie to właśnie ich odpowiednie ustawienie gwarantuje bezawaryjną i bezwypadkowa pracę. Jak zatem zadbać o to by maszyny przemysłowe były odpowiednio ustawione? Według strony http://www.3p-service.com samodzielne zrobienie tego jest nie możliwe, w takiej sytuacji konieczne są profesjonalne pomiary urządzeń przemysłowych czy też maszyn wielkogabarytowych w zależności od specyfiki hali przemysłowej. W związku z czym przy zagospodarowywaniu hali przemysłowej czy też jej modernizacji i dostawianiu nowych maszyn konieczne jest zatrudnienie firmy świadczącej usługi z zakresu geometrii przemysłowej.

Ustawianie geometrii maszyn przemysłowych – co to jest?

Geometria maszyn przemysłowych to pewnego rodzaju diagnoza, która pozawala na zwiększenie wydajności i dokładności danej maszyny. W trakcie tego badania do pomiarów wykorzystuje się interferometr laserowy. Pozwala to na sprawdzenie poprawności ułożenia osi, śrub i innych podzespołów względem siebie. Badanie tego typu wykonuje się zwykle w przypadku takich maszyn jak:

  • tokarki
  • wytaczarki
  • frezarki
  • szlifierki
  • plotery
  • przycinarki
  • grawerki

W związku z czym zatrudnienie odpowiedniej firmy specjalizującej się w pomiarach tego rodzaju konieczne będzie w przypadku większość hal przemysłowych jaki produkcyjnych.

Podsumowując

Poziom awaryjności i wypadkowości na halach przemysłowych bywa bardzo wysoki. Winna temu jest specyfika tego rodzaju obiektów jak i stosunkowo trudne warunki tam panujące, dlatego by ograniczyć ich skutki należy stosować odpowiednie rozwiązania. Właściwy poziom zabezpieczeń i nowoczesne rozwiązania usprawnią działanie każdej hali przemysłowej.

1 myśl na “Jak zapobiegać awariom i niebezpieczeństwom na hali przemysłowej?

  1. Także ważne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników z zakresu BHP jak i obsługi maszyn. Jeśli pracownik nie wie jak postępować z maszyną to na pewno będzie to skutkowało awariami, a także może być przyczyna wypadku w miejscu pracy.

Dodaj komentarz