Jeździectwo – kiedy wybrać ochraniacze na kołki, a kiedy na rzepy?

Jazda konna wiąże się z koniecznością zakupu wielu akcesoriów, które będą wpływać na komfort i bezpieczeństwo zarówno zwierzęcia, jak i jeźdźca. Ochraniacze dla konia są przykładem wyposażenia, które skutecznie chroni zwierzę przed kontuzją.

Czym różni się zapięcie w ochraniaczach dla koni?

ochraniacze na kołki dla koniaW ochraniaczach stworzonych z myślą o koniach można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje zapięć. Są to te, które mocuje się na rzepy oraz te zapinane na kołki. Pierwsze z nich są znacznie tańsze i wykorzystuje się je przede wszystkim podczas jazd rekreacyjnych i mniej wymagających treningów. Wówczas zachowana jest odpowiednia wentylacja ciała, spory komfort dla zwierzęcia, a także dla jeźdźca, gdyż ochraniacze na rzepy w bardzo łatwy sposób można zakładać i ściągać. Ochraniacze na kołki dla konia są natomiast droższe, choć charakteryzują się sporą wytrzymałością. Wybierane są przede wszystkim przez sportowców wyczynowych, startujących w wyścigach lub konkursach związanych ze skokami przez przeszkody. Zabezpieczenie montowane na kołki nie wyrobi się tak szybko, jak rzep, przez co ryzyko rozpięcia się ochraniacza jest bardzo niskie. Produkt przez swoją wytrzymałość i odpowiednie przyleganie do nogi konia często wyposażany jest w dodatkowe rozwiązania wentylacyjne. Tego typu ochraniacze można stosować również podczas jazdy rekreacyjnej, jednak może to być mniej komfortowe dla zwierzęcia.

Rodzaj zapięcia jest ważny przy wyborze ochraniaczy, jednak przede wszystkim należy kierować się materiałem. Rekomendowani producenci potrafią stworzyć świetnej jakości ochraniacze zarówno na rzepy, jak i kołki, których żywotność będzie bardzo długa. Wówczas trwały, solidny materiał z zewnątrz i miękki w środku może być kluczowym parametrem przy wyborze ochraniaczy.