Kurs operatora drona dla zawodowców

Nasza firma od dłuższego czasu zajmowała się testowaniem i wdrażaniem najnowszych technologii w dziedzinie ochrony fizycznej i zabezpieczenia elektronicznego, więc co jakiś czas przydzielano nam nowe urządzenia do testów. Spośród wszystkich do tej pory przerabianych przez nas urządzeń, chyba najbardziej niecodziennymi były drony obserwacyjne, które miały zostać na stałe wcielone do inwentarza firmy, jako wyposażenie obiektowe.

Szkolenia pilotażu zaawansowanych dronów

szkolenia na dronySprzętu który otrzymaliśmy do testów nie można było nijak nazwać zabawką, która nadawała się wyłącznie do rozrywki na wolnym powietrzu. Drony które mieliśmy obsługiwać były bardzo skomplikowane, i załadowane bardzo nowoczesnymi elektronicznymi systemami, z których część była już używana na naszym obiekcie, głównie w kamerach monitoringu. Jednak problemem był brak umiejętności, gdyż nikt z nas nie potrafił się takim sprzętem obsługiwać, a uczenie się na błędach mając drony tak skomplikowane nie wchodziło w grę. Na szczęście, wielu kolegów z naszej firmy zajmowało się dronami poza pracą, a niektórzy organizowali nawet profesjonalne szkolenia na drony, więc bez trudu mogliśmy zawnioskować o organizację takowego i dla nas. Na pierwszych etapach szkolenia zdawało się nam, iż pilotaż drona nie różni się za bardzo od kierowania jakimkolwiek pojazdem rc, choć szybko przekonaliśmy się, iż jest to tylko podstawa. Koledzy prowadzący kurs pokazali nam mnóstwo bardzo skomplikowanych i nowoczesnych funkcji nowego sprzętu, a wiele z nich było wykorzystywane zarówno w systemach monitorowania, jak i w elektronicznych zabezpieczeniach, ale również i nawigacji samochodowej. Poznaliśmy zarówno podstawy pilotowania jak i bardziej zaawansowane techniki, szczególnie przydatne podczas pracy przy złej pogodzie, ale również metody automatycznego programowania lotu i obsługi kamery obserwacyjnej.

Całość kursu trwała nieco ponad miesiąc, i odbywała się głównie w godzinach pracy, gdy jednocześnie mogliśmy szlifować umiejętności, ale i poznawać możliwości nowego sprzętu, by móc go później wdrożyć do użycia tuż po zakończeniu szkolenia. Koledzy przekazali nam ogromne ilości wiedzy bardzo przystępnie, więc nie mieliśmy już żadnych problemów w rozpoczęciu faktycznego użytkowania przydzielonych nam dronów.