Leczenie nietrzymania moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy problem, który wbrew pozorom dotyczy wielu osób. Zmagają się z nim kobiety i mężczyźni, niemniej to u pań pojawia się on dwukrotnie częściej. Istnieją jednak metody skutecznego leczenia nietrzymania moczu. Które z nich godne są uwagi?

Metody leczenia nietrzymania moczu u kobiet

leczenie nietrzymania moczu w Toruniu u kobietWiele kobiet zmaga się z nietrzymaniem moczu. Problem jest na tyle poważny, że Światowa Organizacja Zdrowia zaczyna mówić o cichej epidemii. Dlaczego cichej? Osoby, u których pojawiła się ta wstydliwa dolegliwość najczęściej milczą przez wiele lat i same zmagają się z tym problem. Nikomu nie mówią o objawach, ukrywają je również przed ginekologiem. Nie zgłaszają się do urologa i nie szukają przyczyn problemu. To niestety znacząco obniża jakość ich życia, i co gorsze – pogłębia poczucie dyskomfortu. Mało kto wie jednak, że mimowolne gubienie moczu można wyeliminować. Metod jest wiele. Leczenie nietrzymania moczu w Toruniu u kobiet (ale także w każdym innym większym mieście w Polsce) obejmuje m.in. farmakoterapię, fizjoterapię (np. ćwiczenia mięśni Kegla) oraz leczenie zabiegowe. Na początek istotne jest ustalenie przyczyny problemu. Pomóc w tym może dokładny wywiad lekarski oraz szczegółowe badania, m.in. urodynamiczne. Za nietrzymanie moczu odpowiadać mogą słabe mięśnie dna miednicy (ulegają nadwyrężeniu podczas ciąży i porodu naturalnego), przyjmowane leki (np. antydepresyjne), choroby neurologiczne (choćby parkinsonizm), czy też uzależnienia (palenie papierosów). Objawy nasila też częste picie mocnej kawy i herbaty (kofeina podrażnia pęcherz moczowy) oraz nadwaga i otyłość. Wyeliminowanie tych czynników może pomóc zmniejszyć objawy nietrzymania moczu. Efekty dać mogą też ćwiczenia kontrolujące pęcherz moczowy, np. regularne korzystanie z toalety. Bardzo istotne jest też stosowanie właściwie dobranych środków higienicznych. W zależności od nasilenia problemu do wyboru są wkładki higieniczne, podpaski urologiczne oraz pieluchomajtki. Są one dzisiaj dostępne niemal w każdej aptece, można je też kupić w sklepach internetowych. Są delikatne dla skóry, bardzo dyskretne i chłonne. Absorbują też nieprzyjemny zapach. To jednak jedynie poprawia jakość życia, nie niweluje natomiast problemu. Ten można usunąć wyłącznie poprzez właściwe leczenie.

Nietrzymanie moczu długo było tematem tabu. Wiele kobiet cierpiało w milczeniu i w obawie przed wstydem nie szukało pomocy. Coś jednak się w tej materii zmienia. O tej dolegliwości mówi się coraz więcej, bo też skuteczniejsze są metody jej leczenia.