Osuszacze w przemyśle i w domu

Poziom wilgotności powietrza ma ogromny wpływ na komfort mieszkania w domu czy użytkowania lokalu. Gdy pojawia się problem z wilgocią w domu, warto reagować szybko i zdecydowanie, ponieważ z czasem będzie się pogłębiał. Mieszkanie w zawilgoconym domu to nie tylko nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach, ale także nieprzyjazne warunki dla naszego zdrowia. Problem wysokiej wilgotności powietrza dotyczy także obiektów przemysłowych, szczególnie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym czy w chłodnictwie.

Kiedy osuszacz adsorpcyjny, kiedy kondensacyjny?

sprawdzony przemysłowy osuszacz adsorpcyjnyPrzeciekający dach nadający się do remontu, niesprawna hydroizolacja murów budynku (lub zupełny jej brak), słaba wentylacja, powódź lub zalanie przez sąsiada, to potencjalne powody pojawienia się w domu wilgoci. Jeśli problem jest zaawansowany, na ścianach widoczne będą wykwity grzyba i pleśni, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Jak poradzić sobie z wilgocią? Jak regulować poziom wilgotności w przemyśle? Tutaj sprawdzają się osuszacze, które pobierają z powietrza wodę i gromadzą ją w zbiornikach lub odprowadzają bezpośrednio do kanalizacji. Warto przy tym zauważyć, że wilgotność powietrza ma ścisły związek z jego temperaturą (w ciepłym powietrzu mieści się więcej wody, niż w zimnym). Osuszacze powietrza dzielimy ze względu na zasadę działania i tutaj wyróżniamy modele kondensacyjne i adsorpcyjne. Te pierwsze wykorzystują do pracy zjawisko kondensacji pary wodnej na zimnej powierzchni, dlatego najwydajniej pracują przy wysokich temperaturach i wysokiej wilgotności. Modele adsorpcyjne natomiast charakteryzują się stałą wydajnością, niezależnie od temperatury, dlatego świetnie sprawdzą się w zimnych pomieszczeniach, takich jak piwnice czy garaże. Sprawdzony przemysłowy osuszacz adsorpcyjny to także idealne rozwiązanie w przemyśle spożywczym czy w chłodni, gdzie wymagana jest niska wilgotność powietrza. Pamiętajmy jednak, że taki osuszacz nie sprawdzi się na budowie, gdzie panuje duże zapylenie powietrza. Tam warto zastosować wydajny osuszacz kondensacyjny budowlany, odporny na trudne warunki pracy, wyposażony w skuteczny filtr oraz wytrzymałą obudowę na wygodnych kołach.

Osuszacze powietrza to różnorodne modele do zastosowania zarówno w domu, jak i w przemyśle czy na budowie. Modele domowe, choć mniej wydajne (kilka litrów na dobę w zupełności wystarczy do uregulowania wilgotności powietrza w kilkudziesięciometrowym mieszkaniu), mogą pochwalić się cichą pracą i estetyczną obudową. Modele przemysłowe natomiast, dzięki wykonaniu na indywidualne zamówienie, idealnie dopasują się do warunków pracy, np. na linii produkcyjnej.