Płytki odlewane z gipsu

Płytki wycinane z cegieł porozbiórkowych są świetnymi ozdobami. Można je zobaczyć w wielu lokalach gastronomicznych, gdzie nieraz położone są na całej powierzchni ścian w pomieszczeniach. Używane są również jako ozdoba w prywatnych domach, i w każdym lokalu, w którym właściciel chce mieć nietypową, aczkolwiek bardzo estetyczną ozdobę. Jak jednak zauważyliśmy, czasem problemem bywa dostępność płytek.

Gipsowe płytki dekoracyjne na ścianę

stylizowane płytki gipsowe - cegłaSą one bowiem cięte z cegieł odzyskanych po rozbiórce budynków, więc zdarza się iż konkretne rodzaje płytek nie są dostępne do czasu kolejnego wyburzenia budynku wykonanego z danego rodzaju cegły. Alternatywą okazały się stylizowane płytki gipsowe – cegła jest zazwyczaj bardzo gładka, a jej fakturę można łatwo imitować, zwłaszcza gipsowymi odlewami. Stworzenie płytek niemal identycznych wyglądem do autentycznej cegły jest więc bardzo proste, a same płytki zdecydowanie tańsze. Takie płytki mają wiele zalet, a najważniejszą z nich jest właśnie przystępna cena. Są tańsze od ciętych płytek, a w razie przypadkowego uszkodzenia można je wymienić bardzo nieznacznym kosztem. Płytki można dopasować do własnych preferencji, a z racji iż sprzedawane są w naturalnym kolorze gipsu, można je również z łatwością pomalować za pomocą większości farb do ścian czy właśnie cegieł. W przeciwieństwie do płytek ciętych, gipsowe wersje są zawsze dostępne, gdyż odlewane są w bardzo dużych ilościach. Są one zdecydowanie lepszym elementem wystroju do dużych pomieszczeń komercyjnych, sal w lokalach gastronomicznych oraz wszelkich innych miejscach w których duża przestrzeń wymuszałaby zastosowanie bardzo dużej ilości ciętych płytek, a tym samym generowałaby zdecydowanie duże koszty.

Gipsowe płytki są cięższe niż płytki z cegieł, aczkolwiek należą do znacznie prostszych w montażu. Nie wymagają żadnego specjalnego kleju i mogą być montowane za pomocą większości klejów do płytek i kafelków. Płytki te mogą być dostosowane do wybranego przez zamawiającego wyglądu z łatwością. Można więc zamówić płytki wyglądające na całkowicie nowe, aczkolwiek równie często zamawiane są płytki mające widoczne uszkodzenia, ubytki czy nawet pęknięcia, oczywiście nie wpływające w żaden sposób na trwałość płytek, a będące jedynie wizualnym urozmaiceniem.