Przedsiewne nawożenie ozimych zbóż

Zboża ozime mają duże potrzeby w zakresie nawożenia, jeśli gospodarstwo rolne nastawione jest na produkcję roślinną i jej sprzedaż w punkcie skupu. Dlaczego? Ponieważ takie uprawy nie są co cztery lub pięć lat zasilane dodatkowym obornikiem, dlatego glebie brakuje niektórych elementów. Można je uzupełniać za pomocą nawożenia przedsiewnego. Trzeba tylko wiedzieć, jakie preparaty stosować, aby uzupełnić niedobory.

Jak przedsiewnie nawozić zboża?

przedsiewne nawożenie zbóżZwłaszcza po czterech latach rekultywacji gleby wymaga ona dodatkowych składników mineralnych, które wzbogacą ją i pozwolą na efektywną uprawę. Przedsiewne nawożenie zbóż ozimych to nic więcej, jak dostarczenie tych składników przed siewem. W niektórych gospodarstwach stosuje się co pięć lat obornik, jednak jeśli rolnik nastawiony jest na szybką sprzedaż, może tego nie robić. Co wtedy powinno znaleźć się w składzie nawozu? Bardzo znaczące są środki fosforowe. Glebę należy uzupełniać także w związki miedzi oraz potasu. Nawóz azotowy również nie zaszkodzi, a dzięki niemu łatwiej będzie ziemię użyźnić. Są jeszcze dodatkowe składniki odżywcze, które należy mieć. Jest to na przykład mangan oraz sód. Uzupełniając je wszystkie możesz liczyć na to, że Twoje plony będą dużo większe, niż w roku poprzednim. Takie nawożenie warto stosować co najmniej raz na dwa lata. Jednak jeśli chcesz utrzymywać stały, wysoki poziom zbiorów rób to każdego roku. Na pewno wspomożesz rozwój roślin, a co za tym idzie przełoży się to na Twój zysk. Możesz także dodatkowo skorzystać z niewielkiej ilości obornika. Na pewno okaże się to skutecznym nawozem. Jest on czasami niedoceniany, ale jest to błąd. Jako uzupełnienie dla preparatów nawozowych nadaje się świetnie, a większość rolników ma dużo tego nawozu, jest on tworzony w wyniku innej produkcji rolniczej.

Nie każdy ma dostęp do tanich badań jakości gleby. Jednak niektórzy rolnicy, którzy mieszkają blisko dużych miast mogą zbadać próbkę gleby za dwadzieścia złotych. To według tych badań najlepiej jest wybierać środki, ponieważ będą one uzupełniać wszystkie potrzeby gruntu. Nawozy nie powinny powodować wymarcia niewielkich organizmów, takich jak mrówki. Są one bardzo potrzebne w ekosystemie, ponieważ dbają o poprawne użyźnienie Twojej gleby. Zwracaj na to uwagę po nawożeniu.