Przedstawienie regionalnych strojów ludowych

 

Każdy region w Polsce ma własną historię oraz kulturę. Od zawsze kiedy zwiedzałam różne zakątki Polski lubiłam wgłębiać się w to, jaką dany region ma tradycję, czym dany region wyróżnia się na tle innych miejsc w Polsce. O dziwo, każdy zakątek kryje w sobie coś innego. Zarówno jeśli chodzi o dialekt i dziwne słowa, które znają tylko tutejsi mieszkańcy, jak i także różnią się smakami. Pamiętam jak na studiach opowiadałam o potrawach, które jada się u nas na Kaszubach, a w innych regionach nikt o tym nie słyszał. Dla mnie to jest właśnie kwintesencja piękna naszego kraju, który chyba nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać.

Elegancki strój regionalny

stroje regionalneOd jakiegoś czasu zaczęłam wgłębiać się w tematykę strojów regionalnych. Wynikało to akurat z potrzeby, bo w szkole córka omawiała na lekcji historii stroje regionalne. Dla chętnych dzieci pani zaproponowała, by kilku uczniów odwzorowało stroje, przebrało się i pokazało reszcie klasy. Córka wiedziała, że mnie ten temat od zawsze interesował, więc oczywiście namówiłam ją, by się zgłosiła. Miałyśmy do wyboru strój kujawski bądź kaszubski. Jako że mieszkamy na Kaszubach i ten strój raczej większość zna, to wybrałyśmy strój kujawski. Dzięki wyszukiwarce w internecie znalazłyśmy inspirację. Zamówiłam kilka potrzebnych elementów, a resztę stroju chciałam wykonać sama. Sama wykonałam na maszynie piękną czerwono niebieską spódnicę, na której naszyłam oryginalne folklorystyczne wzory, pelerynkę i kaftanik zamówiłam w sklepie internetowym, który miał w ofercie różne dodatki do strojów regionalnych. Dopełnieniem były czerwone korale i czerwone trzewiki, które akurat córka miała w swojej garderobie. Całość wyglądała cudownie. Brakowało tylko nakrycia głowy, ale tym zajęła się moja mama, która dla wnuczki zrobiła prawdziwy biały tiulowy czepek, które nosiły na Kujawach mężatki.

Córka była zadowolona z efektu końcowego, a dla mnie to ogromna przyjemność. Nawet pani od historii skontaktowała się ze mną z podziękowaniami, że tak podeszłam do tematu. Opowiedziałam o moim zamiłowaniu do kultury polskiej i tego, że stroje regionalne to w pewnym stopniu dla mnie pasja. Zaproponowałam, że kiedyś mogę wpaść do niej na zajęcia i przygotować lekcję, na której sama opowiem o polskiej kulturze.