Psycholodzy dziecięcy wspierają małych pacjentów

Zaburzenia natury psychicznej pojawiają się u osób w każdym wieku. Coraz częściej dotykają one dzieci oraz młodzież. Wielu rodziców ma problem z podjęciem decyzji o wizycie u specjalisty. Uważają, iż świadczy to o tum, że nie sprawdzają się w roli opiekunów. Niestety w wielu sytuacjach rodzice nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie, co sprawia, iż muszą zasięgnąć specjalistycznej porady. Sytuacje, które powinny budzić niepokój, to między innymi nieharmonijny rozwój, nadmierne wyizolowanie, nadaktywność, agresja, a także problemy emocjonalne.

Wskazania do skorzystania z pomocy psychologa dziecięcego

dobry psycholog dziecięcyTego typu nieprawidłowości nie należy bagatelizować, należy jak najszybciej dostrzec trudność, a także udać się do specjalisty. Pomoc psychologiczna ma zadanie wspierać rozwój młodego człowieka, pomóc mu poradzić sobie z emocjami, wzmocnić jego mocne strony, a także pozbyć się wewnętrznych barier, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie na poziomie społecznym, poznawczym lub emocjonalnym. Specjalista przeprowadza badanie psychologiczne, by zidentyfikować źródło problemu. W przypadku, kiedy rodzice nie potrafią poradzić sobie samodzielnie ze swoją pociechą, pomocny okazuje się dobry psycholog dziecięcyWielu problemów dotyczących młodego człowieka nie należy bagatelizować, gdyż mogą one narastać i powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu. Specjalista jest indywidualnie nastawiony do każdego pacjenta. Pierwsze spotkanie ma charakter diagnostyczno-konsultacyjny. Psycholog zapoznaje się z problemem, a także buduje relacje z dzieckiem i jego rodzicami. Proces psychoterapii obejmuje spotkania z rodzicami i z dzieckiem. Psychoterapia dzieci i młodzieży wykorzystuje różnego rodzaju formy zabawy. Dzięki temu specjalista może nawiązać kontakt z dzieckiem w naturalny sposób, sprawić, iż leczenie jest przyjemne.

Zabawa daje możliwość odreagowanie negatywnych emocji. Terapeuta może obserwować uczucia, a także zachowania małego pacjenta. Praca z małym pacjentem nie jest łatwa, gdyż młody człowiek musi zaufać specjaliście. W proces leczenia powinni być także zaangażowani rodzice, którzy powinni współpracować z terapeutą. Dzięki temu mały pacjent może poradzić sobie ze swoimi problemami, nauczyć się funkcjonować w sposób prawidłowy.