Ręcznie robione srebrne bransoletki

Bransoletki, szczególnie proste, bez żadnych misternych ozdób, były bardzo popularnym dodatkiem do strojów dla odtwórców, i nigdy nie brakowało na nie wzięcia. Oczywiście, najczęściej wybierane były bransoletki z brązu, bo miały najniższą cenę, a często były równie imponująco wykonane co droższe odmiany, choć coraz więcej kolegów zmieniało stroje na bardziej wystawne, oczywiście szukając lepszych ozdób.

Srebrne bransoletki ze skandynawskimi wzorami

bransoletki srebrneNie tylko koledzy odtwórcy byli zainteresowani bransoletkami skandynawskimi. Wzięcie miały również wśród turystów, głownie przez popularność serialu fantastycznego o wikingach, w którym takie bransoletki były często widywane u głównych postaci. Zwłaszcza wzory szwedzkie czy duńskie, pozbawione nadmiernego zdobienia, o prostym splocie, były wybierane najczęściej. Właśnie ze względu na ową popularność, zdecydowałem się na rozszerzenie gamy wyrobów, próbując wykonać pierwsze bransoletki srebrne dla odtwórców. Srebro było z goła innym materiałem niż brąz, i było nieco trudniejsze w obróbce, a jakiekolwiek odlewanie srebra odpadało z miejsca, przynajmniej na moim poziomie umiejętności. Jednak przy odrobinie chęci i wprawy, udało mi się w końcu ukończyć pierwsze bransoletki w szwedzkim stylu, bardzo proste, jednak mimo to wyglądające bardzo efektownie, szczególnie jako dopełnienie stroju. Mimo moich początkowych obaw, nie brakowało chętnych na srebrne bransoletki, zarówno prostsze jak i bardziej skomplikowane. Do dalszego rozwoju doświadczenia z wykonywaniem takich ozdób motywował mnie fakt, iż tak turyści jak i koledzy odtwórcy nie byli tylko zainteresowani istniejącymi już wyrobami, ale także proponowali mi wykonanie bardziej skomplikowanych, niespotykanych wzorów, często nie mających odwzorowania w znaleziskach, a czasami będących czysto autorskim pomysłem.

Te ostatnie były największym wyzwaniem i możliwością do sprawdzenia umiejętności rzemieślniczych, a końcowe efekty często były o wiele bardziej imponujące niż przewidywał opis. Z tak dużą ilością już istniejących wzorów, i możliwością bezproblemowego wykonania dowolnego wariantu wykończenia bransoletki, nie mogłem narzekać na brak zamówień, ani też brak zainteresowania kramem podczas większych i mniejszych pokazów.