Sprawdzone pomoce szkolne

Edukacja dzieci zaczyna się już w domu, gdzie pierwszymi nauczycielami są rodzice. To oni przekazują maluchowi podstawy, które później rozwijają nauczyciele. Do momentu aż dziecko nie pójdzie do szkoły, to jego nauka jest prowadzona w formie zabawy. Od szóstego roku życia, każde dziecko idzie do szkoły, gdzie zaczyna się prawdziwa nauka.

Kiedy przydają się pomoce dydaktyczne?

Biologia - przydatne pomoce szkolneSposób i forma, w jakich przebiega lekcjach, w dużej mierze zależy od nauczyciela. Może wybrać klasyczną formę dyktowania i pisania na tablicy, albo pokazać dzieciom ciekawe modele, wyświetlić slajdy na rzutniku czy opowiedzieć temat na mapie. Uczymy się wszystkimi zmysłami, zatem warto je angażować u dzieci, aby efektywniej przyswajały wiedzę. Na przedmiocie o nazwie biologia – przydatne pomoce szkolne są niezastąpione, kiedy omawiana jest budowa człowieka czy komórki. Każdy nauczyciel biologi może dowolnie korzystać z dostępnych pomocy dydaktycznych, które są dostępne w różnych ilościach. Przeważnie w pracowniach biologicznych znajduje się szkielet człowieka w skali jeden do jeden, na którym dzieci uczą się budowy szkieletu, którego mogą dotknąć. Bardzo przydatny jest model oka, który pomaże dzieciom z bliska, co znajduje się pod powieką. Lekcja o komórkach czy budowie tkanek, będzie znacznie ciekawsza dla uczniów, którzy mogą samodzielnie sprawdzić pod mikroskopem jak wyglądają z bliska. Takie doświadczenia są nieocenione, ponieważ dzieci, słuchają, dotykają rekwizytów i je oglądają, przez co mają większą szanse na zapamiętanie. Do podstawowych pomocy szkolnych zalicza się wszelkie plakaty, tablice czy folie do wyświetlania informacji na rzutnikach. Także przydatne są klasery z wszelkimi rodzajami zasuszonych liści i kwiatów czy modele ryb wraz z ich organami. Pomoce szkolne mają służyć do lepszego przedstawienia tematu w trakcie zajęć.

Każda szkoła jest wyposażona w takie pomoce, ponieważ często są niezastąpione. Poza biologią, dostaniemy także pomoce z matematyki, fizyki, historii czy geografii. Jednakże najciekawsze są z biologi i chemii, ponieważ można na nich wykonywać różne doświadczenia i badania. Pomoce dydaktyczne zachęcają dzieci do słuchania i uczestniczenia w lekcji, dlatego też są tak często wykorzystywane. Ich zakupem najczęściej zajmują się dyrektorzy szkół.