Szafa na broń gabartyową

Szafy na broń posiadają jeden mankament, który zauważany jest wyłącznie przez posiadaczy długiej broni o niestandardowych rozmiarach. Problemy z dopasowaniem do szafy najczęściej zdarzają się posiadaczom karabinów precyzyjnych i sportowych i przedłużonych lufach sportowych, oraz wszystkim użytkownikom sportowej broni wielkokalibrowej.

Szafy na największą broń długą

szafa na broń klasa s1Standardowe szafy do składowania broni są bowiem przystosowane do wymiarów typowego długiego karabinu precyzyjnego, więc duża broń sportowa nie mieści się we wnętrzu, i nie może być w nim przechowywana bezpiecznie. Do składowania tak niestandardowej broni służą szafy robione na zamówienie. Każda taka szafa na broń klasa S1 jest powiększona na tyle, by pomieścić dowolny rodzaj broni długiej, niezależnie od wielkości czy kalibru. Regulowane uchwyty i mocowania pozwalają na przystosowanie wnętrza do wymiarów broni, i przechowywanie jej w bezpieczny sposób w dowolnym momencie. Takie szafy wykonywane są na zamówienie, gdyż niewielu posiadaczy broni korzysta z karabinów o wymiarach przekraczających pojemność standardowej szafy, choć nie są one o wiele droższe niż standardowe egzemplarze, więc nie wymagają znacząco wysokiego nakładu finansowego ze strony posiadacza broni. Najczęściej są one również budowane modularnie, więc wnętrze może być konfigurowane tak by mieścić maksymalnie trzy sztuki nietypowej broni, lub też jedną i dużą ilość akcesoriów dzięki możliwości zamontowania dodatkowych przegród.

Nie ma problemu by do takiej szafy dokupić półki i przegrody do przechowywania wyposażenia i sprzętu konserwacyjnego, jeśli szafa już takowych nie posiada fabrycznie. Większość producentów szaf pancernych oferuje możliwość zrobienia takiej szafy pod wymiar konkretnej broni, lub wedle specyfikacji nabywcy.