Własna uprawa truskawek

Wiele osób mogłoby twierdzić, iż założenie plantacji truskawek to ciężka praca. Jak się okazuje nie jest trudna, jednak wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania gleby pod uprawę, wyboru doskonałych sadzone, a ostatecznie regularnego nawadniania oraz nawożenia. Jeśli będziemy dbać o wszystko od początku to możemy spodziewać się bogatego plonu z końcem lata. Warto zainteresować się tym tematem zanim rozpoczniemy naszą pracę.

Plantacja truskawek krok po kroku

samodzielna plantacja truskawekKiedy zdecydowaliśmy się już na to, aby założyć własną uprawę pewnie myślimy nad tym co mogłoby być dla nas najlepsze, a przy okazji nie aż tak wymagające. W związku z tym idealną opcją będzie dla nas samodzielna plantacja truskawek, która wymaga przede wszystkim gruntownego przygotowania gleby, sadzonek oraz późniejszej pielęgnacji. Sadzonki truskawek sadzimy na glebie o zwiększonej zawartości próchnicy oraz uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych. Odpowiednie będą gleby lekkie, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne. Trzeba też pamiętać, aby nie uprawiać truskawek dłużej niż 3-4 lata oraz po wcześniejszym sadzeniu malin, pomidorów czy ziemniaków. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich sadzonek. Bezwzględnie muszą być zdrowe, gdyż w innym wypadku od razu skazujemy naszą uprawę na klęskę. Pamiętajmy też o nawożeniu gleby przed rozsadami. Parę tygodni po zastosowaniu nawozu możemy sadzonki włożyć w ziemię. Jesienią lub wiosną trzeba zadbać o pH gleby, w ten sposób co roku będziemy mieć świetne plony. Dlatego na jesień należy wapniować glebę, a po kilku tygodniach używać nawozów mineralnych. Kolejnym etapem jest nawadnianie. Truskawka jest wrażliwa na brak wody przez płytki system korzeniowy, dlatego jest to bardzo ważne. Ostatnim ważny aspektem jest dbanie o profilaktykę przeciw chorobom, jak również pasożytom.

Prowadzenie własnej plantacji z truskawkami nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy odpowiednio przygotować się do pracy, aby gleba była jak najlepsza, a potem dbać o nawadnianie, nawożenie i profilaktykę przeciw szkodnikom. Dzięki tak prostemu, ale regularnemu, postępowaniu sprawimy, iż będziemy mieć bardzo obfite i smaczne plony, z których powstanie wiele dobrych przetworów. Warto zainteresować się tym postępowaniem przy uprawie truskawek.