Wszystko, co należy wiedzieć o otyłości

Otyłość to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, na którą zapada coraz więcej osób. Polega ona na nadmiernym gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. Postępująca otyłość może przyczynić się do rozwoju innych chorób takich jak choćby cukrzyca typu II, nowotwory złośliwe, rozmaite choroby serca czy nadciśnienie. Dodatkowo osoby otyłe mają utrudnione codzienne życie. W tym artykule zostały omówione powody powstawania otyłości oraz sposoby radzenia sobie z nią.

Ważne informacje na temat otyłości

gen otyłości ftoGłównym powodem pojawiania się otyłości jest niewłaściwa dieta. Osoby, które spożywają dużo wysokoprzetworzonycyh produktów, jedzą nieregularnie i obficie muszą się niestety liczyć z tym, że odbije się to na ich wadze, a tym samym również wyglądzie. Często można zaobserwować także sytuacje, kiedy rodzice przekarmiają małe dzieci. Takie postępowanie również prowadzić będzie do pojawiania się nadprogramowych kilogramów. Jak się okazuje, w pojawianiu się otyłości dużą rolę odgrywają geny, a konkretnie jeden z nich zwany jako gen otyłości FTO. Ten ostatni może spowodować wzrost wagi nawet o 3 kg oraz zwiększony obwód w talii o średnio 2,3 cm. Osoby posiadające ten gen mają 2-krotnie większe prawdopodobieństwo otyłości. Można wybrać się na specjalne badania, których celem jest potwierdzenie lub wykluczenie jego posiadania.

Podsumowując- gen otyłości niewątpliwie zwiększa prawdopodobieństwo przybierania na wadze. Nie  mniej jednak pomimo jego posiadania wcale nie trzeba być otyłym. Wystarczy racjonalnie się odżywiać i regularnie uprawiać sport. Warto również pamiętać o tym, aby wpajać dzieciom zdrowe nawyki żywieniowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ problem otyłości dosięga nie tylko dorosłych, ale także i najmłodszych, dla których również jest bardzo niebezpieczna.