Zagospodarowanie obrzeży ogrodowych

Każdy ogród posiada swój tzw. początek i koniec. Aby dokładniej przedstawić temat, każdy ogród posiada areał adekwatny do możliwości właściciela. Jeśli ktoś jest właścicielem np. sześciu arów, na których jeszcze stoi dom, jego ogród może być znacznie ograniczony przestrzennie. Wszystko zależy od tego, ile przestrzeni zostanie przeznaczonej na dom, dojazd, chodniki, pomieszczenia gospodarcze itp. 

Ogród wokół domu

obrzeża ogrodoweZakupując odpowiedni areał ziemski zazwyczaj nie myślimy o tym, iż może na nim kiedyś powstać piękny ogród. Kupujący ma na myśli jedynie dom, jaki będzie zamierzał na tej ziemi postawić. Ogrody – to temat na później. Ale przecież sam dom to nie wszystko i warto wcześniej zastanowić się nad organizacją pewniej części działki na ogród. Wielu ludzi najpierw ogradza działkę, w środku stawia dom, obok budynek gospodarczy, może budę dla psa, po czym zaczyna się zastanawiać nad ewentualnym ogrodem. Sadzi więc kwiaty, drzewa, czy krzewy na obrzeżach działki, podążając „w kierunku” domu. Zazwyczaj, taka praca wykonywana jest chaotycznie. Tutaj tulipan, tam porzeczka. A przecież piękny ogród jest dla człowieka doskonałym miejscem wypoczynku z którym chaos nie ma nic wspólnego. Jeśli jeszcze będziemy chcieć postawić „gdzieś” huśtawkę, może dochodzić do konfliktów domowników. Warto już na samym początku zastanowić się nad odpowiednią lokalizacją ogrodu chyba, że on już istnieje i trzeba go tylko odpowiednio dostosować do naszych potrzeb. Niemniej ważne są obrzeża ogrodowe. Zwykle taki ogród jest zakończony siatką ogrodzeniową, czy płotem, obok którego sadzimy strzeliste tuje, lub inne iglaki. Chcemy w ten sposób niejako odgrodzić się od sąsiadów i „załatwić” sobie trochę intymności, czy samotności. Można zastanowić się nad takimi obrzeżami, tzw. zakończeniem ogrodów. Mogą one być zarówno trawnikowe, czy palisadowe, drewniane itp.

Każdy ogród jest wart tego, aby pomyśleć nad nim już na etapie początkowego projektu domu, choćby ze względu na to, że domu nie da się przenieść i jeśli postawimy go w środku działki, ogród może być usytuowany tylko wokół niego. Obrzeża takiego ogrodu także nie będą niczym dziwnym. Jednak w każdej innej sytuacji, zagospodarowanie przestrzeni zmieni się w wielu kierunkach. A przecież o to chodzi.