Zalety gzymsów elewacyjnych

Od kilku lat zmienia się podeście do kwestii ozdabiania budynków, a zwłaszcza ich elewacji. Raczej nie stosuje się już takich sposób jak malowanie elewacji jednolitą farbą. Wraca się za to do sztukaterii, która pozwala nadać budynkowi nieco staroświeckiego, eleganckiego wyglądu.

Jak montować gzymsy elewacyjne?

estetyczne gzymsy elewacyjneSztukateria przezywa obecnie swój ponowny renesans i co ważniejsze, jest używana nie tylko do ozdabiania wnętrz,  ale także elewacji budynków. W budynkach sztukateria jest używana głównie, aby ozdobić linie łączące ściany z sufitem. Natomiast sztukaterii do elewacji używa się głównie, aby podkreślić okna czy drzwi domu. W tym właśnie celu używane są estetyczne gzymsy elewacyjne. Warto jednak dodać, że oprócz wyglądu nie maja one zbyt wiele wspólnego z tymi, których używano kilka wieków temu. Różni je przede wszystkim to, że nie są one integralną częścią budynku i że są tworzone najczęściej ze styropianu lub też gipsu. Dzięki temu właśnie nowoczesne gzymsy elewacyjne są tak proste w montażu, gdyż niewielka waga nie utrudnia ich zamontowania w wybranym miejscu a dodatkowo, można je po prostu przykleić, korzystając z dedykowanego kleju do styropianu lub też gipsu. Takie wykonanie gzymsów elewacyjnych sprawia również, że mogą one być bez obaw używane do ozdabiania elewacji budynku. Zarówno bowiem gzymsy styropianowe, jak i te gipsowe są w pełni odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a zwłaszcza deszcz, mróz czy też grad. Dodatkowo, takie wykonanie gzymsów elewacyjnych pozwala je malować na wybrany kolor przy pomocy farby fasadowej – zarówno gips jak i styropian doskonale wiąże się bowiem z tego typu farbą. Po pomalowaniu gzymsów na taki sam kolor jak ścianę, można uzyskać efekt, jak gdyby gzyms były integralną częścią elewacji, a nie były do niej przyklejony. Oczywiście jednak gzymsy, zwłaszcza te gipsowe, można pozostawić w naturalnym kolorze, aby jeszcze lepiej je wyróżnić i przełamać w ten sposób jednolity wygląd budynku, czy też podkreślić drzwi czy też okna danego domu.

Sztukateria zewnętrzna z roku na rok ponownie zdobywa coraz większą popularność. Wynika to z aktu, że montaż takiej sztukaterii jest wyjątkowo prosty. Co więcej, dzięki lekkości tej sztukaterii do jej montażu wystarczy dedykowany do gipsu czy też styropianu klej.