Zdrowa dieta – co warto o niej wiedzieć?

Zdrowe odżywianie z całą pewnością zyskuje ostatnimi czasy na popularności. Jednak nie można zapominać o tym, że będzie to pojęcie jak najbardziej szeroko rozumiane. Z naukowego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak zdrowa żywność. W takim przypadku powinniśmy również mówić o czymś takim jak żywność niezdrowa. Byłoby z całą pewnością to ogólnym zaprzeczeniem definicji samej żywności. Jak zatem podchodzić do tego tematu?

Zdrowa żywność – co możemy przez to rozumieć?

witaminyŻeby móc prawidłowo interpretować pojęcie zdrowej żywności trzeba będzie wprowadzić pojęcie zamienne. Bardziej merytorycznie prawidłowo będzie używać sformułowania żywność ze specjalnymi prozdrowotnymi właściwościami. Oczywiście sami widzimy, że używanie tak długiego sformułowania może być niewygodne. Dlatego właśnie producenci i dystrybutorzy pozostali przy łatwym i chwytliwym sformułowaniu zdrowej żywności. Musimy uporządkować informacje dotyczące tej właśnie zdrowej żywności. Jak już zostało powiedziane po jej spożyciu nasz organizm ma zostać poddane działaniu jakimś korzystnym czynnikom żywieniowym. O jakich czynnikach można w tym miejscu mówić? Według strony www.bionaturalfit.pl są to:

  • witaminy
  • składniki mineralne
  • antyoksydanty
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe
  • poliole
  • probiotyki i prebiotyki

Można by było doszukiwać się jeszcze wielu innych czynników żywieniowych wywierających wpływ na nasz organizm, jednak te są tymi zdecydowanie podstawowymi. Przy zdrowym odżywianiu jednak nie można zapominać o tym, że nadal obowiązuje zasada „co za dużo to niezdrowo”. Musimy być świadomi tego, że i witaminy będą szkodliwe dla nas w nadmiernych ilościach. Umiejętne połączenie niektórych składników żywności również będzie miało decydujące znaczenie. Zdecydowanie warto pamiętać o umożliwieniu witaminom prawidłowego wchłaniania się. Podzielono je na dwie grupy: rozpuszczalnych w wodzie i w tłuszczach. Kiedy spożywamy żywność ze zwiększoną ilością witamin A,D,E,K powinniśmy zadbać o obecny w posiłku tłuszcz. Wtedy mamy większą pewność na odpowiednie zaspokojenie potrzeb naszego organizmu na te właśnie witaminy. Nie powinniśmy zapominać również, że, aby metabolizm mógł prawidłowo funkcjonować należy ze szczególną uwagę potraktować regularną aktywność fizyczną.

Sklep ze zdrową żywnością – na co zwrócić uwagę?

zdrowa dieetaNie da się ukryć, że popularność zdrowych diet jest co raz większa, głównie ze względu na to, że i dostępność produktów z gamy zdrowej żywności się zwiększyła. Na wyciągnięcie ręki każdy z nas ma sklepy ze zdrową żywnością, zarówno stacjonarne jak i te internetowe. Oczywiście również przy korzystaniu z ich asortymentu powinniśmy wiedzieć na co zwrócić uwagę. Nie będą to już oczywiste czynniki takie jak data przydatności czy też cena. Przede wszystkim nasza uwaga będzie się musiała skupić na składzie wybieranych produktów. Na portalu portal.abczdrowie.pl można znaleźć informację, że sklep ze zdrową żywnością ma w swojej ofercie bardzo wiele produktów, zarówno takich które są nazywane ekologicznymi, jak i takie podawane jako zdrowe. Przy wybieraniu żywności w tego rodzaju sklepie skupmy się na tym, aby wybrać produkt najmniej przetworzony, wtedy będziemy mieli większą pewność co do tego, że skład jest zgodny z prawdą. Okazuje się, że im mniej składników na odwrocie tym dla nas lepiej. Przykład ten możemy omówić na przykładzie modnego ostatnio oleju kokosowego. Trzeba orientować się, że najlepszy będzie olej kokosowy nierafinowany. Są również dostępne takie rafinowane, które zdecydowanie nie będą posiadały aż tak atrakcyjnych właściwości odżywczych. Olej kokosowy to również olej tłoczony na zimno i na gorąco. Łatwo w tym przypadku wybrać, że właśnie ten tłoczony na zimno będzie lepszy w mniemaniu żywności zdrowej.

Chipsy bezglutenowe z cieciorki – produkty specyficznych diet

chipsyJeśli chodzi o zdrowe odżywiane to często będzie ono związane ze specyficzną dietą. Oczywiście są również sytuacje, kiedy dieta stosowana przez daną osobę jest konieczna. Doskonałym przykładem może być dieta bezglutenowa. Na portalu http://dieta.pl można znaleźć informację, że taka dieta Co raz częściej spotykamy się z tym, że ludzie cierpią na nietolerancję glutenu. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że występujące u nas dolegliwości zaburzonego trawienia są spowodowane właśnie przez tego rodzaju zaburzenie. Kiedy już drogą dedukcji i po wykonaniu odpowiednich badań dojdziemy do wniosku, że faktycznie gluten nam ie służy konieczne będzie przejście na dietę bezglutenową. Wykluczenie glutenu z diety codziennej nie jest natomiast niczym łatwym. Dlatego właśnie dla ułatwienia powstały gamy produktów bezglutenowych. Najpierw oczywiście dostępne dla konsumentów stały się produkty pozbawione glutenu w wersji podstawowej. Z całą pewnością zaliczona do nich może być mąka bezglutenowa doves farm. Z czasem, kiedy producenci tego rodzaju żywności zauważyli jak duże jest na nią zapotrzebowanie, na rynku pojawiało się co raz więcej nieco bardziej złożonych produktów. Zdecydowanie ciekawym rozwiązaniem na przekąskę dla osób na diecie bezglutenowej będą chipsy bezglutenowe z cieciorki. Obecnie w internecie znaleźć można wiele sklepów, które oferują takie jedzenie, dobrym przykładem na pewno będzie strona natural4.pl, na podstaiwe której został napisany ten artykuł. Oczywiście to na jakie rozwiązania się zdecydujemy z całą pewnością będzie zależało od naszych preferencji.

Złoto koloidalne – zdrowi nie tylko dzięki żywności

srebro koloidalnePojęcie zdrowej diety można jednak nieco rozszerzyć. Oczywiście najważniejszym czynnikiem będzie wybieranie odpowiednich produktów oraz wdrożenie aktywności fizycznej. Jednak można również pokusić się o wdrożenie do naszych codziennych nawyków używanie szczególnie wartościowych produktów. Nie chodzi akurat w tym przypadku o produkty żywnościowe, a takie, które wspomogą funkcjonowanie naszej skóry z zewnątrz. Z całą pewnością w tej kwestii na uwagę zasługują nanokoloidy różnego rodzaju. Musimy umieć sobie połączyć zdrowe odżywiane z dobrą kondycją skóry i z prawidłowym jej oczyszczeniem. Nie da się ukryć, że złoto koloidalne ułatwi każdemu dbanie o nie tylko jędrną ale i również dobrze odżywioną i oczyszczoną skórę. Według strony nanogrp.com złoto koloidalne daje tak naprawdę szerokie możliwości i jeśli zdecydujemy się na wybór producenta kosmetyków z nanokoloidami z całą pewnością nasza skóra będzie bardzo rozświetlona. Z całą pewnością będzie wyglądała na zdrową co będzie w przypadku stosowania zdrowej diety uzupełnieniem całego efektu. Oprócz złota specjaliści z dziedziny kosmetologii proponują również nano srebro. Powiedzmy, że końcowy wrażenie będzie takie samo, skóra zdrowa i odżywiona. Jednak poszczególne właściwości są zgoła odmienne. Nano srebro będzie polecane w szczególności alergikom. Zdecydowanie dużym plusem kosmetyków z użytym nano srebrem będzie ich działanie biobójcze i likwidacja bakterii i wirusów z powierzchni skóry.

Podsumowanie

Zdrowe odżywianie to naprawdę szerokie pojęcie. Oczywiście będzie to nabierało tyle znaczeń ile będzie osób interpretujących pojęcie. Nie można zapominać o kilku podstawowych zasadach komponowania zdrowej diety, wtedy z całą pewnością będziemy mogli cieszyć się zdrowiem fizycznym i często również dobrym zdrowiem psychicznym. Warto wesprzeć również pracę organizmu przy pomocy zewnętrznych czynników nowoczesnej technologii wykorzystywanej w kosmetologii. Wszystkie te rozwiązania powstają dla polepszenia naszego standardu życia, więc z całą pewnością powinniśmy z tego korzystać.

1 myśl na “Zdrowa dieta – co warto o niej wiedzieć?

  1. Do tego należy pamiętać, że zdrowa żywność to nie koniecznie ekologiczna!, bo wiele osób myli te pojęcia

Dodaj komentarz