Amortyzujące sportowe podpiętki

Jednym z ogromnych minusów butów historycznych były twarde, sztywne podeszwy które niemiłosiernie męczyły stopy. Szczególnie dotykało to nowych kolegów, którzy nie byli przyzwyczajeni do chodzenia w takim obuwiu, ale starzy weterani również uskarżali się na ten problem, szczególnie na pokazach walk. Najczęstszym problemem były obolałe pięty, które musiały znosić o wiele większe obciążenia, głównie podczas pokazów, ale i również podczas zwykłego chodzenia.

Miękkie podpiętki sportowe

podpiętki amortyzująceW każdych butach o twardej podeszwie i braku jakichkolwiek wkładek, pięty musiały znosić o wiele większe obciążenie. Szczególnie dawało mi się to we znaki podczas długich pokazów, na których nogi były narażone na największe obciążenia. Dość często zdarzało się że po takim pokazie nie mogłem chodzić przez bite dwa dni, więc w końcu zacząłem szukać jakiejś metody na zmniejszenie, jeżeli nie całkowite wyeliminowanie problemu obolałych nóg. Najlepszy pomysł na ten mankament podsunął mi kolega z pracy. W pracy nosił podpiętki amortyzujące, zakładane pod wkładki do butów. Mogły być one bez problemu noszone również bez wkładek, a wedle opinii kolegi, świetnie nadawały się zarówno do noszenia ich podczas pracy, ale i zwykłych przechadzek po mieście. Najzwyklejsze korkowe podpiętki można było dostać w większości kiosków, i spełniały one swoje zadanie doskonale, aczkolwiek wolałem wybrać coś z wyższej półki, więc rozejrzałem się w sklepach sportowych za podobnymi akcesoriami. Wkładki sportowe nie różniły się wiele od zwykłych modeli, poza tym że były wykonane z elastycznego, wygodnego materiału który nie odkształcał się nawet podczas dużego obciążenia, nie uciskał stopy i dopasowywał się do kształtu każdego rodzaju obuwia, co było szczególnie przydatne na pokazach, gdyż historyczne buty były ręcznie robione, i często trudno było znaleźć do nich pasujące wkładki.

Sportowe podpiętki, przeznaczone głównie do biegania i uprawiania sportu, mogły znosić o wiele większe obciążenia i przy tym dalej zachowywać wytrzymałość, a jednocześnie chroniły stopy przed efektami intensywnego ruchu, czy niewygodnego obuwia. Wkładki sportowe nie były o wiele droższe niż zwykłe korkowe modele, aczkolwiek były o wiele skuteczniejsze, i możliwe do noszenia w każdym rodzaju obuwia.