Całoroczne domy z drewna

Domki wykonane z drewna popularnie kojarzą się  z małymi budyneczkami usytuowanymi na ogródkach działkowych, które służą zwykle działkowiczom za chwilowe schronienie. Obecnie taka definicje drewnianych domków się zdezaktualizowała, ponieważ coraz częściej stawia się aktualnie domy całoroczne. Drewno ma szereg zalet jako materiał konstrukcyjny, nie jest ono bardzo drogie, ekologiczne, a przede wszystkim prezentuje się wspaniale. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na domy wykonane właśnie z tego materiału, ponieważ są one energooszczędne i dobrze wyglądają w każdym otoczeniu.

Domy z drewna całoroczne

Domy drewniane całoroczneDomy wykonane z drewna, które mają umożliwić zamieszkiwanie w nich przez cały rok, latem i zimą, muszą się oczywiście odróżniać od tych, które wykorzystywane są zwykle jako letniskowe. W naszym klimacie chodzi przede wszystkim o ogrzewanie, ponieważ kanalizację montuje się teraz również w domkach letniskowych. Drewno, tak jak wspomniałam już wcześniej, samo w sobie stanowi materiał ciepły, o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Pozostaje zatem kwestia odpowiedniego rozplanowania i wykonania systemu grzewczego. Domy drewniane całoroczne są zwykle wyposażone w piece na paliwo stałe, stanowiące podstawowe źródło ciepła. Innym rozwiązaniem, jakie coraz częściej się stosuje jest również wykorzystanie energii słonecznej, czyli tak zwane ogrzewanie solarne, wymagające odpowiedniej pompy ciepła. Czasami stosuje się również piece akumulacyjne, czy wykorzystuje źródła geotermalne. Istotnym jest jednak cały system ogrzewania, który w domach całorocznych musi obejmować wszystkie pomieszczenia. Co za tym idzie w takim przypadku nie wystarcza koza czy piec kaflowy usytuowany w kuchni czy centralnym pokoju, konieczny jest cały system grzewczy. Oczywiście w takim drewnianym domu wymaga to zastosowania odpowiednich rozwiązań i materiałów, które nie są konieczne w przypadku domów z pustaka czy innego tego rodzaju materiału.

Sposób ogrzewania to jedno, co różni domy całoroczne od letniskowych. Inną kwestią, która jest tutaj mocno odmienna jest zwykle zwyczajnie rozmiar takich domów. Są to domy niejako pełnowymiarowe, nie projektuje się malutkich pomieszczeń, które mają służyć jako kuchnia czy łazienka, ale robi to w taki sposób, aby były one odpowiednio funkcjonalne przez cały rok.