Co można znaleźć w antykwariatach?

Antykwariaty są miejscem przede wszystkim dla bibliofilów, ale nie tylko. Można w nich znaleźć także wiele innych przedmiotów, często unikatowych, choć zwykle to książki ściągają najwięcej kupujących. Niektóre antykwariaty specjalizują się w innych nośnikach informacji lub oferują przedmioty kolekcjonerskie i użytkowe. Co więc można kupić w antykwariatach i dlaczego warto do nich regularnie zaglądać?

Po pierwsze książki medyczne!

KSIĄŻKIZakres książek, które znajdują się na półkach antykwariatów jest bardzo szeroki. Według portalu o tematyce książek http://bukbuk.pl znajdują się między nimi książki dla dzieci i dorosłych należące do wszystkich gatunków literackich, od powieści historycznych, przez bibliografie, horrory, fantastykę, powieści obyczajowe aż po romanse. Dostępne są też podręczniki, atlasy, książki naukowe i kucharskie, poradniki i wiele innych. Na półkach można znaleźć również komiksy amerykańskie i europejskie czy powieści graficzne, a w przeciągu ostatniej dekady coraz częściej pojawia się też manga. Takie artykuły również można znaleźć w wielu skalpach internetowych, do nich chociażby można zaliczyć Sklep-komiksowy.pl. „Papierowe” znaleziska uzupełniają również plakaty (filmowe, propagandowe z czasów PRL i wiele innych) i stare pocztówki. Biorąc pod uwagę, że dostawy do antykwariatów bywają nieregularne, a najbardziej wartościowe książki i materiały rozchodzą się dość szybko, warto wizyty w antykwariacie włączyć do swoich planów na każdy tydzień. Regularne zakupy mogą zaowocować lepszymi stosunkami z antykwariuszem, a to realnie przekłada się na szansę na zakup prawdziwego białego kruka czy po prostu brakujących do kolekcji tomów. To, oczywiście, po pewnym czasie doprowadzi do przepełnienia domowych regałów i półek – jeśli jednak powiększenie powierzchni na literaturę nie wchodzi w grę, to od czego jest znajomy antykwariusz, który chętnie sprzeda nasze zbędne książki?

Antykwariat to także nośniki danych

kasety magnetofonoweKsiążki to jednak nie wszystko, co można kupić w antykwariacie. Jest to raczej charakterystyczny, ale tylko czubek góry lodowej, ponieważ wiele antykwariatów nie stroni od innych niż papier, szeroko pojętych oldskulowych nośników danych. Znajdą tu coś dla siebie również melomani, zainteresowani starymi nagraniami na kasetach i płytach winylowych. Według portalu http://www.psychosonda.pl szczególną popularnością cieszą się te ostatnie, które przeżywają aktualnie swój renesans. Wielbiciele klasycznych winyli cenią je przede wszystkim za wysoką rozdzielczość dźwięku, któremu nie dorównuje ten znany z powszechnego obecnie internetowego streamingu muzyki. Możliwe również, że kupującym brakuje realnej, namacalnej płyty i tego niesamowitego przeżycia, jakie daje włożenie winylowej płyty do gramofonu. Coraz częściej winyle można znaleźć w zwykłych sklepach muzycznych, jednak antykwariaty pozwalają na odkrycie prawdziwych perełek. Nie-melomani mogą w antykwariacie trafić na przeźrocza do projektorów, mikrofilmy czy nawet… gry na Pegazusa i Atari, choć to coraz rzadsze znaleziska, którymi interesują się już tylko prawdziwi pasjonaci – lub muzea.

Meble w antykwariacie?

meble kolonialneUrządzanie domu w „klasycznym” stylu to kolejna rzecz, którą można powiązać z antykwariatami. Nawet w małych miastach działają antykwariaty meblowe, specjalizujące się przede wszystkim w meblach sprowadzanych z Niemiec czy Holandii, ale to nie wszystko. Można w nich trafić na meble w bardziej nowoczesnym stylu, jak i te przywodzące na myśl wyłącznie Francję z czasów panowania Króla Słońce. Trafiają się meble kolonialne, indyjskie, angielskie i wspomniane już francuskie. Nie zawsze są w idealnym stanie, jednak rekompensuje to cena i, przeważnie, również jakość wykonania. Meble można odnowić samodzielnie czy z pomocą tapicera, a rezultatem będą meble całkowicie unikalne. Pomoc w tych pracach oferują również sklepy sprzedające meble w takim stylu jak np. Mandallin.plZdobycze z antykwariatów nadają się często do przerobienia na meble w popularnym obecnie stylu prowansalskim czy industrialnym. Nierzadko meblom towarzyszą także lampy, obrusy, serwety i wiele innych, co prowadzi nas do…

Co zaliczyć można do przedmiotów kolekcjonerskich?

monetySzeroka pojęta „drobnica” i przedmioty kolekcjonerskie. To zupełnie osobna kategoria antykwarycznych zdobyczy. Zakupy mogą obejmować takie drobiazgi jak:

  • komplety do herbaty,
  • tace,
  • dzbanki,
  • wazony.

O ile są w dobrym stanie, z pewnością będą stanowiły znakomite uzupełnienie wyposażenia domu i nadadzą mu wyjątkowego klimatu. Szkło, porcelana, kryształy, czasem srebra – nierzadko ręcznie wykonane lub ręcznie malowane mogą stanowić prawdziwą gratkę i ozdobę domu. Pojawiają się także różnego rodzaju figurki czy posążki, a także obrazy. Wiele z nich bywa tanimi kopiami, ale wprawne oko może wypatrzeć oryginalne dzieła mało znanych twórców. Nie są to może częste przypadki, jednak warte wspomnienia. Nie zapominajmy o takich drobiazgach jak monety czy znaczki pocztowe, ponieważ niektóre z nich potrafią osiągać interesujące ceny. Niestety tylko nieliczne antykwariaty sprzedają takie rzeczy, przykładem może być Sklepkolekcjonerski.com. Wynika to z niewielkiego zainteresowania oraz dość nikłych szans na znalezienie takiej kolekcji. Często ich poprzednimi właścicielami były osoby starsze, którym nie udało się zarazić pasją młodszego pokolenia. Przeważnie ich kolekcje nie trafiają w nowe ręce, niemniej jednak warto śledzić rynek pod tym względem.

Podsumowując temat

W antykwariatach może być trudno znaleźć konkretną rzecz, jednak to właśnie ta ich cecha, która powinna zachęcać, nie zniechęcać. Dzięki nim miłośnicy przedmiotów „z duszą” mogą natrafić na coś wyjątkowego, czego wcześniej nie znali – każda wyprawa do antykwariatu może się okazać wycieczką w nieznane.

2 myśli na “Co można znaleźć w antykwariatach?

  1. Witam, nawet nie wiedziałam, że w antykwariacie można znaleźć meble kolonialne. Uwielbiam ten styl i zawsze miałam problem, żeby znaleźć takie meble, szczególnie zabytkowe.

  2. Witam, niestety w ostatnich latach można zauważyć, że takich miejsc jest coraz mniej. A szkoda, bo można tam znaleźć na prawdę świetne cudeńka, szczególnie dla osób, które lubią starocie.

Dodaj komentarz