Czy bezpieczne jest picie wody z kranu?

Posiadamy jako społeczeństwo co raz większą świadomość tego, że picie wody podczas każdego naszego dnia jest zdecydowanie ważną czynnością. Jednak od świadomości do czynów niekiedy bardzo długa droga. Musimy przeobrazić to w czyn i nabrać nawyku picia wody. Tylko wtedy możliwe będzie dostarczenie jej do organizmu w odpowiednich ilościach. Jaką jednak wodę powinniśmy pić?

Badania wody – jaka będzie najlepsza dla organizmu?

badanie wodyMusielibyśmy się jednak zastanowić nad tym czy faktycznie każda woda będzie dla nas dobra. Według portalu zdrowyportal.com oczywiście jej ilość jest bardzo ważna, nie można jednak zapominać o tym, że sprawą kluczową będzie jakość spożywanej wody. Pierwsze co nam przychodzi jednak do głowy, kiedy powstaje temat spożywania płynów w ciągu dnia to czy faktycznie chodzi jedynie o wodę w czystej postaci? Zazwyczaj mówi się o spożywaniu dwóch do trzech litrów płynów. Przez to jednak powinniśmy rozumieć, że ilość dotyczy wypitej wody w postaci czystej. Oczywiście każda z nas będzie miał indywidualne zapotrzebowanie na wodę. Jednak średnią wyliczoną z badań laboratoryjnych może do siebie odnieść każdy z nas. No dobrze to skąd brać wodę do picia? O tym jakiej jakości woda będzie dla naszych organizmów najbardziej korzystna zdecydowały liczne badania wody. Nie da się ukryć, że zarówno woda mineralna, kupowana przez nas w postaci butelkowanej, jak i woda, która jest ogólnie dostępna dla każdego w kranach musi zostać poddana badaniom sanitarnym. Typowe do przeprowadzenia badania wody są określane w warszawskiej głównej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Pierwsze co musi zostać zbadane to na pewno czystość wody pod względem mikrobiologicznym. Nie możemy zapominać o tym, że większość zatruć pokarmowych odnotowanych dzisiaj w Polsce pochodzi właśnie od spożywanej wody. Bada się obecność różnego rodzaju szczepów mikroorganizmów. Według strony wlasnawoda.pl drugi czynnik jaki podlega badaniom to oczywiście pH wody i jej skład anionowy i kationowy. To właśnie te składniki będą decydowały o wartości odżywczej wody dla naszego organizmu. O jakich anionach i kationach mowa? Które są tymi oczekiwanymi w wodzie?

  • kation magnezu,
  • kation wapnia,
  • kation sodowy,
  • anion wodorowęglanowy,
  • anion siarczanowy.

Nie możemy zapominać o tym, że każdy z tych jonów będzie odgrywał specyficzną rolę w naszym organizmie. Wybierając wodę ze sklepowych półek powinniśmy się właśnie skupić na sumie jonów w niej zawartych. Jednak poszczególne ilości zawartych w niej jonów również nie będzie bez znaczenia. Musimy zwracać uwagę, czy poza jonami wodorowęglanowymi występują również inne i to w zadowalających ilościach. Wody źródlane i wody mineralizowane to zupełnie dwa różne gatunkowo produkty. Nie zapominajmy o tym! A co w kwestii spożywania wody z kranu?

Filtry wody pitnej – co robią z wodą z kranu?

FILTRY WODY PITNEJCzęsto wydaje się nam, że jeśli zainstalujemy filtry wody pitnej w naszym domu, z całą pewnością woda z kranu będzie zdatna do spożycia. Musimy jednak umieć rozróżnić dwa pojęcia. Chodzi mianowicie o wodę czystą i wodę filtrowaną. Jaka będzie różnica? Oczywiście za każdym razem musimy spożywać wodę czystą. Stąd właśnie co raz szersze zastosowanie jaki mają filtry odwróconej osmozy. Na stronie http://filtry-wodar.pl można przeczytać, że są one odpowiedzialne za oddzielanie mechanicznych zanieczyszczeń wody. Można by było stwierdzić, że w ten sposób oczyszczona woda będzie jak najbardziej dobra do spożycia. Jednak co z naszą wodą robią innego rodzaju filtry do wody pitnej, tak powszechnie dostępne u wielu warszawskich producentów? Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że woda filtrowana zostaje pozbawiona wszelkich obecnych naturalnie w wodzie jonów i składników mineralnych. Sami powinniśmy odpowiedzieć sobie zatem na pytanie czy spożywanie takiej wody, w ilościach zalecanych będzie miało dobry wpływ na nasz organizm? Po co w ogóle nam jony zawarte w wodzie pitnej. Musimy zdać sobie sprawę, że to właśnie one będą miały decydujący wpływ na odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Okazuje się, że spożycie wody filtrowanej w tej samej ilości co wody mineralnej z całą pewnością nie będzie miało równego działania na nasz organizm. Stąd właśnie wniosek, że jeśli decydujemy się pić wodę z kranu i to filtrowaną, to z całą pewnością dla optymalnego nawodnienia organizmu będziemy musieli dostarczyć jej większą ilość.

Czy odżelazianie wody to to samo co filtrowanie?

ODŻELAZIANIE WODYPrzychodzi nam do głowy jeszcze kilka innych zabiegów, które powszechnie można wykonać na wodzie kranowej. Jednak jakie one będą miały znaczenie w jej wartości? Pierwsze co będzie miało znaczenie w wyznaczaniu zdatności do spożywania w formie surowej wody z kranu to jej twardość. O twardości wody świadczą zawarte w niej jony wapnia i magnezu. Dobrze pamiętamy z tekstu powyższego, że te jony jak najbardziej są oczekiwanymi w wodzie pitnej. Jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, że ich zbyt duża bądź niezbilansowana ilość będzie dla naszego organizmu szkodliwa. Spożywanie wody nazbyt twardej może prowadzić do znacznego zakwaszenia organizmu. Z całą pewnością powinniśmy unikać możliwych przyczyn jego wystąpienia, gdyż z całą pewnością nie jest niczym dobrym. Można zatem stwierdzić, że zmiękczanie wody będzie etapem wymaganym, jeśli chcemy doprowadzić naszą wodę pitną do stanu, w jakim będziemy mogli ją spożywać. Na twardość wody jednak jeszcze mają wpływ dodatkowe jony żelaza. W tym przypadku będziemy mówić o tym, czym będzie odżelazianie wody i czy faktycznie zabieg ten jest konieczny. Odżelazianie wody jak najbardziej jest potrzebne. Jeśli wiemy o tym, że nasza woda zawiera zbyt duże ilości jonów żelaza, z całą pewnością powinniśmy coś z tym zrobić. Nadmiar tych jonów również może oznaczać wiele kłopotów dla organizmu, ale i nie tylko, również dla naszych sprzętów kuchennych i systemu rur. Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że odżelazianie wody, czy też jej zmiękczanie nie będzie czymś jednoznacznym z jej filtrowaniem. Jak już wspominaliśmy filtrowanie wody pozbawia jej wszystkich jonów mogących mieć pozytywny wpływ na organizm. W przypadku odżelaziania i zmiękczania usuwa się jedynie nadmiar poszczególnych jonów. Musimy wziąć pod uwagę możliwości jakie dają te zabiegi i rozważyć wtedy spożywanie wody kranowej.

Uzdatnianie wody – co oznacza?

woda z kranuOpcjami filtrowania wody i jej oczyszczania na różne sposoby istnieją to metody które mają na celu wodę kranową doprowadzić do określonego stanu. Uzdatnianie wody kranowej staje się co raz bardziej popularne. Jak jednak przebiega i czy oznacza w każdym przypadku coś korzystnego? Możemy z całą pewnością przy odpowiadaniu na to pytanie posłużyć się wnioskami z poprzednich akapitów jak i informacjami ze strony waterservice.pl. Nie da się ukryć, że właśnie wszystkie wyżej opisane zabiegi będą należały do zabiegów uzdatniających wodę. Musimy nauczyć odróżniać się oczyszczanie wody od jej filtrowania bardziej zaawansowanego. Oczywiście już każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jakie cechy wody będą decydowały o jej atrakcyjności dla naszego organizmu. Jeśli chcemy zapoznać się ze szczegółowym składem naszej wody z kranu, możemy jak najbardziej oddać próbkę do badania. Wtedy z całą pewnością nie będziemy działać na oślep, a dobierane zabiegi uzdatniania wody będą jak najbardziej pozytywne dla organizmu. Co z uzdatniania będzie potrzebne? Zdecydowanie odżelazianie i zmiękczanie wody. Nie powinno się również pomijać etapu jej oczyszczania z zanieczyszczeń mechanicznych.

Podsumowując

Już doskonale wiemy, jakie zabiegi należy wykonać na wodzie kranowej, aby uczynić ją zdatną do picia. Nie możemy jednoznacznie nastawiać się negatywnie w stosunku do wody kranowej. Może się okazać , że jej spożywanie nie będzie niczym negatywnym dla organizmu, a z całą pewnością będzie pozytywne dla środowiska. Musimy zwracać również szczególną uwagę na jakość każdej, nawet tej kupowanej wody.

2 myśli na “Czy bezpieczne jest picie wody z kranu?

  1. Ja ostatnio zainwestowałam w dzbanek do wody z filtrem. Robiąc herbatę da się zauważyć lepszy smak wody. Poza tym herbata nie zostawia w szklance czy kubku uciążliwych i ciężkich czasem do zmycia śladów – osadu.

  2. Dzięki domowym filtrom do wody można ją pić bez przegotowania. Przez to nie trzeba kupować wody do picia w butelkach, zaoszczędza się pieniądze jak i nie wytwarza tylu śmieci w postaci butelek.

Dodaj komentarz