Czym jest transformator toroidalny?

Transformator toroidalny jest urządzeniem, dzięki któremu możliwa jest przemiana, przetransportowanie układu napięcia oraz prądu przemiennego bez zmiany częstotliwości. Składa się on z dwóch bądź większej ilości uzwojeń nawiniętych na wspólny rdzeń o kształcie pierścienia. Stąd też jak ławo się domyślić wzięła się nazwa tego transformatora. Kształt ten zapewnia mniejsze straty w rdzeniu, mały opór bieżny rozproszenia oraz dużo mniejszy, niż w przypadku transformatorów kształtowych, poziom hałasu.

Zastosowanie transformatora toroidalnego

transformatory toroidalneProsta konstrukcja transformatorów toroidalnych zapewnia dużą stabilność, niezawodność działania oraz umożliwia transformowanie dużych mocy. Z tego też względu odnalazły one swoje zastosowanie w technice oświetleniowej jako źródło zasilania żarówek halogenowych o wartości zasilania 12V. Jeżeli chodzi o transformatory toroidalne mogą one być wyposażone w zabezpieczenia termiczne bądź w układ miękkiego startu, ekranowe elektrostatyczne i magnetyczne, a także hermetyzowane masą epoksydową. Dzięki swojej ciekawej konstrukcji do jego budowy nie potrzebujemy tak wielu komponentów jak ma to miejsce w przypadku tego samego sprzętu o innej konstrukcji. Sprawia to, że waga transformatora jest znacznie mniejsza co ma szczególną zaletę w przypadku urządzeń energetycznych.  Swoje zastosowanie odnajduje on głównie w szerokim zakresie obwodów elektronicznych. Spotkać się możemy z nim zatem w przypadku zasilaczy, falowników czy wzmacniaczach. Te z kolei znajdują się w większości urządzeń elektrycznych, z którymi mamy kontakt każdego dnia jak na przykład telewizory, komputery, radio czy sprzęt audio. Wśród transformatorów toroidalnych wyróżnić możemy urządzenia jedno- oraz trójfazowe. Możemy spotkać się również z podziałem na ekranowe elektrostatyczne, magnetyczne, wyposażone w zabezpieczenia termiczne czy też hermetyzowane masą epoksydową. Wszystkie modele różnią się pomiędzy sobą mocą oraz napięciem wtórnym.

Transformator toroidalny na tle innego tego typu osprzętu wyróżnia się przede wszystkim dużo większą zwartością. Jego prosta budowa zapewnia dużą stabilność, która jest osiągnięta głównie dzięki krótkiemu uzwojeniu oraz niskiej impedancji wejściowej. Prąd załączenia w jego przypadku jest dużo większy niż w przypadku transformatorów o innym kształcie.