Jak ładować akumulatory żelowe?

 

Zaawansowane akumulatory żelowe cechuje wysoka jakość i używane są często w łodziach, jachtach czy w kamperach. Odporne są na głębokie wyładowania i dzięki ich budowie nie dochodzi do wycieków. Aby działanie takiego akumulatora było poprawne, a żywotność jak najdłuższa należy używać do ich ładowania specjalnych ładowarek.

Jakie prostowniki do akumulatora żelowego?

polecany prostownik do akumulatorów żelowychJak powszechnie wiadomo, akumulatory żelowe ładuje się specjalnymi prostownikami. Nie należy ładować takich akumulatorów tradycyjnymi prostownikami, ponieważ może dojść do przeładowania akumulatora, co prowadzi do zmniejszenia jego wydajności, a nawet może doprowadzić do jego całkowitego uszkodzenia. Polecany prostownik do akumulatorów żelowych musi być do nich odpowiednio przystosowany i posiadać automatyczny wyłącznik, kiedy akumulator jest w pełni naładowany. Akumulatory żelowe mogą służyć bezawaryjnie przez wiele lat, jeśli będą tylko odpowiednio ładowane. Zalecane jest używanie zautomatyzowanych prostowników do ich ładowania. Nie warto oszczędzać na ładowarce, ponieważ w przypadku zakupu bubla poniesie się ryzyko uszkodzenia akumulatora, co w przypadku jego uszkodzenia wiąże się z wysokimi kosztami. Warto wybierać ładowarki sprawdzonych firm, ponieważ działają na rynku od lat i cieszą się dobrą renomą. Na rynku dostępne są prostowniki, które są niezwykle proste i nie posiadają nawet włącznika. Kolejnym rodzajem są ładowarki automatyczne, i to po takie należy sięgać w przypadku akumulatorów żelowych. Na rynku dostępne są również zaawansowane ładowarki z mikroprocesorem, które działają konserwująco na akumulator. Zaawansowane, nowoczesne ładowarki mają zabezpieczenia przed zwarciem lub błędną polaryzacją. Starsze modele nie radzą sobie podczas zwarcia lub odwróconą polaryzacją. Warto na to zwrócić uwagę przy zakupie i wybrać nowocześniejsze rozwiązanie, które jest bezpieczniejsze dla akumulatora, ładowarki oraz użytkownika.

Aby żywotność akumulatora żelowego była jak najdłuższa, należy o niego odpowiednio dbać, ładując go prostownikami przeznaczonymi do tego celu. Akumulator nie traci wtedy na pojemności i działa sprawnie przez wiele lat. Nieodpowiedni prostownik może przegrzać taki akumulator i doprowadzić do jego całkowitego uszkodzenia. Nie warto oszczędzać na ładowarce do akumulatora.