Jak organizowane są pokazy fajerwerkowe?

 

Pokazy złożone z fajerwerków, które wybuchają wysoko nad naszymi głowami są bardzo interesujące. Jeszcze ciekawsza jest praca pirotechnika, który organizuje taki pokaz. Jest to coś niezwykle ciekawego. Można powiedzieć, że połączenie sztuki oraz nauki. Taki człowiek musi być artystą, a zarazem specjalistą z naukowym podejściem. Jak zorganizować taki pokaz?

Organizacja pokazu fajerwerków

pokazy fajerwerkówAby fajerwerki wybuchały w tym miejscu, w którym jest to konieczne trzeba odpowiednio je skonstruować. Pokazy fajerwerków polegają głównie na tym, aby w prawidłowy sposób wyważyć ładunki wybuchowe. Jeśli z fajerwerków ma powstać kwiatek, do tuby z prochem należy włożyć odważniki. Powinien być jeden centralnie wyważony. Następnie układa się najlżejsze na górze, natomiast na dole tej samej wielkości, tylko znacznie cięższe. Dopiero po odpowiednim wyważeniu można odpalić fajerwerki. Na pokazach są także inne aranżacje, które nie wymagają wyważenia. Jednak w programie graficznym przygotowuje się szkic za pomocą animacji. W ten sposób można bardzo wiele czynników przewidzieć. Mimo całego artyzmu trzeba brać pod uwagę różne rzeczy. Chodzi na przykład o to, jakie budynki zlokalizowane są w pobliżu i czy nie tworzą ze sobą tunelu powietrznego. Trzeba zbadać, gdzie ustawiona zostanie widownia. Rozkruszone odważniki powinny spaść do miejsca bez ludzi.

Taki pokaz jest czymś bardzo ciekawym wizualnie, ale trzeba się przy tym mocno napracować. W większych miastach pokaz sylwestrowy organizuje się już od lipca. Profesjonalne pokazy wymagają dokładnych obliczeń oraz uwzględnienia wielu czynników, które łatwo się zmieniają. W lipcu nie mamy informacji pogodowych. Cały ładunek wybuchowy składowany jest mniej więcej od października. Musi być szczelnie przechowywany.