Jak przygotować się do narodzin dziecka?

Gdy dziecko przychodzi na świat całe nasze życie ulega zmianie. Nic nie jest już takie samo, wszystko wokół nas dostosowujemy pod nowego, najważniejszego członka rodziny. Dla kobiety okres oczekiwania na dziecko jest szczególnie ważnym etapem w życiu, podczas którego ma ona czas przygotować się do jego narodzin. Jest to najlepszy czas na zakup wyprawki i artykułów, które niezbędne są by móc zaopiekować się noworodkiem.

Artykuły higieniczne dla dzieci – pielęgnacja maluszka

Gdy przyjedziemy pierwszy raz z dzieckiem do domu po porodzie, nie będzie czasu na zakupy, dlatego ważne jest aby wszystko mieć przygotowane jeszcze przed jego narodzinami. Także wiele sklepów internetowych oferuje nam artykuły pielęgnacyjne dla maluszków, jak na przykład e-panaceum24.pl. Poza ubrankami na każdą porę roku, a także bielizną w różnych rozmiarach (pamiętajmy, że przez pierwsze miesiące dzieci bardzo szybko rosną) niezbędne są również artykuły higieniczne dla dzieci takie jak:

 • delikatne mydło i płyn do kąpieli,
 • krem na odparzenia,
 • miękka szczotka do włosów,
 • specjalnie przystosowane dla niemowląt patyczki do uszu,
 • płatki kosmetyczne,
 • małe nożyczki lub cążki do obcinania paznokci,
 • proszek do prania przeznaczony dla niemowląt,
 • sól fizjologiczna do przemywania oczu i noska,
 • termometr do ucha,
 • pieluszki wielorazowe,
 • pieluchy tetrowe i flanelowe,
 • krem z filtrem,
 • chusteczki nawilżane.

Jeszcze przed narodzinami dziecka warto jest także kupić wszelkie akcesoria typu wózek, łóżeczko, wanienka, delikatne kocyki la millou, fotelik, przewijak itp. Przez pierwsze miesiące bowiem zakupy z maluszkiem będą niemożliwe, przede wszystkim ze względu na jego bezpieczeństwo.

Coś dla przyszłej mamy – biustonosz dla karmiącej

 Biustonosz do karmienia jest z pewnością kolejną z rzeczy, którą warto kupić jeszcze przed narodzinami dziecka, z racji tego, że po porodzie nie będzie czasu, ani siły by swobodnie pójść na zakupy. Jeśli również przed porodem brakuje nam czasu, to można skorzystać ze sklepów internetowych jak na przykład www.e-amazonka.plJednak z racji tego, że podczas ciąży biust ulega ciągłym zmianom, jego zakup powinniśmy odłożyć na ostatni miesiąc. Wybierając biustonosz tuż przed porodem do aktualnego obwodu należy odjąć 10 cm, gdyż po porodzie obwód zawsze się zmniejsza, natomiast miseczka powinna być o rozmiar większa niż ta, którą nosimy podczas ciąży. W okresie połogu laktacja dopiero się stabilizuje, piersi potrafią zmieniać swoją wielkość w ciągu doby kilka razy, w zależności czy jesteśmy przed czy po karmieniu. Z początku na pewno lepiej sprawdzi się biustonosz bez fiszbin, z pewnością w przypadku mam po cesarce, które przez pierwsze dni karmić będą praktycznie jedynie na leżąco. Jednak musimy wziąć pod uwagę fakt, że przy dużym biuście, może on nieodpowiednio podtrzymywać piersi. W takim przypadku lepiej sprawdzi się stanik z fiszbinami, zaś ten bez będzie idealny na noc. Zasada doboru jest jedna – pas pod biustem powinien być ściśle dopasowany, zaś pierś powinna swobodnie leżeć w miseczce. Stanik dla matek karmiących nie może uwierać, fiszbiny nie mogą się nigdzie wbijać, a pierś nie powinna wylewać się ze stanika. Właściwie dobrana miseczka to taka, której koniec fiszbiny wycelowany jest mniej więcej w środek pachy. Warto również zwrócić uwagę na wygodę użytkowania biustonosza, chociażby to czy łatwo jest go odpiąć i zapiąć jedną ręką.

Szkoła rodzenia ważnym elementem przygotowań

SZKOŁA RODZENIASzkoła rodzenia jest idealnym rozwiązaniem dla mam nowicjuszek, a także tych, które miały długą przerwę pomiędzy jedną, a drugą ciążą. Jest to idealna okazja do zdobycia wiedzy teoretycznej, a także praktycznych umiejętności. W przychodniamalinowa.pl zajęcia prowadzone się przez lekarzy i doświadczone położne. Udział w zajęciach to świetna okazja do zbliżenia pomiędzy partnerami, zdobyta wiedza na temat typowych zachowań bądź emocjach towarzyszących podczas ciąży pomaga lepiej zrozumieć drugą stronę. Szkoła rodzenia jest także świetnym sposobem na przygotowanie przyszłych tatusiów, którzy zamierzają uczestniczyć w porodzie. Zdobędą oni tam cenne wskazówki, jak wspierać partnerkę podczas niego, a także uzyskają informację czego się spodziewać i jak opiekować się partnerką po porodzie. Z pewnością szkoła rodzenia jest rzetelnym źródłem informacji, z którego uzyskamy odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania odnośnie opieki na maleństwem, porodu, a także wszystkich kwestii związanych z rolą jaką jest rodzicielstwo. Dla przyszłych mam z pewnością udział w zajęciach również będzie cennym doświadczeniem. Praktyczne ćwiczenia oddechowe z pewnością ułatwią poród, a cenne wskazówki dotyczące radzenia sobie z bólem poporodowym pomogą zarówno fizycznie jak i psychicznie odzyskać pełną sprawność po porodzie. Obecnie mamy możliwość skorzystać z prywatnych szkół rodzenia, których z pewnością nie brakuje w większych miastach jak Warszawa, Łódź czy Kraków, jednak to nie jedyne wyjście, gdyż do szkoły rodzenia można zapisać się również na Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak musimy się liczyć z możliwością braku miejsc w szkole jeśli nie zgłosimy się odpowiednio szybciej.

Bezpieczeństwo ponad wszystko – stałe wizyty u ginekologa

ginekologNa wielu portalach dla przyszłych mam, jak np. http://dzidziusiowo.pl można znaleźć informacje, że regularne wizyty u ginekologa podczas ciąży są niezbędne zarówno dla zdrowia dziecka jak i matki. Podczas wizyt ginekolog wykonuje badania USG dzięki, którym można określić czy dziecko prawidłowo się rozwija. Na pierwszą wizytę u ginekologa powinno się zgłosić już w momencie podejrzeń, że jesteśmy w ciąży. Wtedy lekarz zleci badania krwi by to potwierdzić. Następnie od 6 tygodnia ciąży do 28 należy zgłaszać się do ginekologa na regularne wizyty co miesiąc, po tym okresie kontrola konieczna jest już co dwa tygodnie, a w końcówce ciąży nawet cotygodniowo. Podczas pierwszej wizyty ginekolog zada nam wiele pytań odnośnie chorób przebytych w rodzinie, czy występują obecnie jakieś choroby u pacjentki lub jej partnera, a także wykona tradycyjne badanie ginekologiczne, wykona cytologię, wykona badanie USG, pomiar wagi, zleci badanie krwi, w celu określenia również poziomy cukru we krwi i ewentualnej możliwości wystąpienia cukrzycy ciążowej. Poza tym badanie grupy krwi rodziców pomoże w ustaleniu obecności przeciwciał, odpowiedzialnych za możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego. Poza badaniem krwi lekarz ginekolog, zleci nam także badanie moczu. Regularne wizyty pozwolą w szybkim czasie zareagować w razie jakichkolwiek komplikacji mogących sprawić problem podczas porodu, bądź zagrażać życiu dziecka lub matki, dlatego jest to rzecz bardzo ważna, której absolutnie nie można pominąć.

Podsumowanie

Dziewięć miesięcy oczekiwania to dużo jak i mało czasu. Nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę i sprawunki, które można załatwić wcześniej takie jak wyprawka dla maluszka warto zakupić w pierwszych miesiącach ciąży. W ostatnich zaś zatroszczyć się o artykuły, których nie możemy wcześniej zakupić jak np. stanik dla karmiących. Ponad to nie można w żadnym wypadku zapomnieć o regularnych badaniach ginekologicznych, które mają zapewnić bezpieczeństwo nam jak i dziecku, poprzez monitorowanie jego rozwoju.

2 myśli na “Jak przygotować się do narodzin dziecka?

 1. Jest wiele ważnych kwestii o których należy pamiętać, przed narodzinami dziecka. Między innymi jest to wyprawka dla maluszka. Do tego łóżeczko, wózek jak i fotelik do samochodu, bo przecież należy jakoś noworodka przewieść do domu.

 2. Oczywiście, że również należy mieć ciuszki dla takiego maluszka, szczególnie do szpitala. Równie ważne są antydrapaki na rączki dla takiego maluszka.

Dodaj komentarz