Jak zadbać o zdrowie pensjonariuszy domu opieki?

Dzisiejsze domy seniora z całą pewnością są miejscem naprawdę przyjaznym. Oczywiście trzeba się liczyć z kosztem miesięcznych opłat w związku z pobytem seniora w domu, jednak można mieć pewność, że oddajemy go w dobre ręce. Domy seniora nie powinny się nam kojarzyć ze szpitalem, a bardziej można je określać jako sanatoria. Seniorzy mają w nich zapewnione naprawdę dobra warunki, jednak o czym konkretnie możemy w tym przypadku mówić?

Prywatny dom seniora i jego specyfika

 dom opiekiPodstawowym powodem, dla którego każdy senior będzie się czuł dobrze w domu seniora to przede wszystkim profesjonalna opieka. Nie mówimy tutaj o pielęgniarkach i kadrze lekarskiej zmieniającej się na dyżurach. Dzisiaj w domu seniora, jak np. w Lesnydomseniora.pl dba się o ciekawe i urozmaicone spędzanie czasu wolnego. Nie można zapominać o tym, że domy seniora występują w różnych formach. Ostatnimi czasy jedną z najpopularniejszych form jest zdecydowanie prywatny dom seniora, tak zwany rodzinny. Jak on funkcjonuje i czym odróżnia się od standardowego domu seniora? Oczywiście podstawową różnicą będzie fakt, że jednorazowo w takim domu przebywa zazwyczaj nie więcej niż kilka osób. Ma to stworzyć wrażenie funkcjonowania jako jeden organizm społeczny, jako rodzina. Zwyczajowo w prywatnych domach seniora tego rodzaju znajduje się pięcioro pensjonariuszy. CO oprócz tego? Zdecydowanie dużym plusem będzie zaangażowanie pracowników w organizowanie każdej wolnej chwili pensjonariuszy. Wśród personelu możemy wyróżnić jednego sanitariusza, opiekunkę oraz przychodzących na badania okresowe lekarzy. Oczywiście w niektórych domach stawia się również na fizjoterapeutów i w razie potrzeby na rehabilitantów. W większości przypadków jednak ćwiczenia wykonywane przez pensjonariuszy mają mieć charakter ogólnorozwojowy. Zasadą w większości takich domów jest to, żeby pensjonariusze byli samodzielni i nie wymagali specjalnej formy leczenia. Samodzielność w tym przypadku ogranicza się jedynie do samodzielnego spożycia posiłku i do samodzielnego skorzystania z toalety. Ułatwia to zdecydowanie podejście do wymyślania rozrywek dla seniorów. Prywatny dom opieki różni się od tych zbiorowych również tym, że wszyscy obecni w domu mają szansę utrzymywać ze sobą bliskie kontakty. Spędzany razem czas i branie grupowego udziału w wymyślanych atrakcjach z całą pewnością pozwoli na stworzenie miłej atmosfery.

Trener osobisty – jaką rolę odegra w domu opieki?

trener personalnyWcześniej wspominaliśmy o pracy rehabilitantów i fizjoterapeutów w domach opieki. Nie można jednak w tym miejscu nie wspomnieć również o tym, że w domach opieki często wynajmowani są również trenerzy personalni. Oczywiście wtedy zależnie od potrzeb grupy seniorów, ćwiczenia albo są organizowana grupowo, albo w wyznaczonym czasie i w odpowiedniej częstotliwości prowadzone są indywidualnie. Trener osobisty np. z firmy Aktywnytrener.pl, zatrudniony w którymś z warszawskich domów opieki z całą pewnością będzie musiał wykazać się nieco innego rodzaju wiedzą niż podczas pracy na siłowni. Fizjologia starszych osób jest na tyle zmieniona i wrażliwa, że musi on dostosowywać zasady treningów do ich możliwości. Według portalu www.fit.pl ćwiczenia pensjonariuszy powinny nie tylko ogólnie rozwijać kondycję i polepszać przy tym stan ich organizmu. Ćwiczenia powinny zostać tak dobrane, aby każdy pensjonariusz mógł również odczuć trochę zabawy podczas ich wykonywania. W tym wypadku z całą pewnością lepszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie ćwiczeń w grupie. Dobrze będzie również, jeśli zatrudniony trener personalny da możliwość ćwiczeń na niektórych sprzętach czy też z niektórymi akcesoriami ćwiczeniowymi. Z całą pewnością taka forma ćwiczeń będzie jak najbardziej urozmaicona i ciekawa.

Dieta osób starszych – czym się charakteryzuje?

HURTOWNIA EKOLOGICZNASkoro domy opieki są domami ciągłego przebywania nie można zapominać o tym, że bardzo ważną funkcję będzie odgrywało również odpowiednio dobrane jedzenie. Z uwagi na wcześniej wspomnianą już zmieniona i dość specyficzną fizjologię osób starszych może się okazać, że każdy z pensjonariuszy będzie miał rozplanowaną inną dietę. Jednak jakie w ogóle cechy powinna posiadać dieta dla osób starszych? Według portalu vitalia.pl  taka dieta musi być:

  • lekkostrawna,
  • regularne posiłki,
  • wysoka zawartość witamin i związków mineralnych,
  • bogata w witaminę D,
  • zawierająca spore ilości białek.

Niektóre z tych cech charakterystycznych diety są nam z całą pewnością bardzo dobrze znane. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z niektórych najważniejszych wręcz czynników. Osoby starsze, które samodzielnie sporządzają sobie posiłki z całą pewnością odżywiają się bardzo źle. Bardzo często nie dostarczają sobie wystarczającej ilości składników odżywczych, co wzmaga występowanie niektórych chorób. Dlatego właśnie w domach opieki przypisuje się bardzo dużą rolę przyrządzanym posiłkom. Oczywiście wszystko odbywa się w konsultacji z dietetykiem. Takie podejście do odżywiania pensjonariuszy z całą pewnością przynosi najlepsze rezultaty.

Hurtownia ekologiczna – warto podjąć współpracę

HURTOWNIA EKOLOGICZNAJeśli chodzi o wybierane produkty żywnościowe z całą pewnością warto będzie nawiązać współpracę z hurtowniami ekologicznymi. Każdy właściciel domu opieki zdaje sobie już dzisiaj sprawę z tego, że trawienie seniora będzie o tyle lepsze o ile wybierzemy jak najbardziej proste i jak najbardziej naturalne produkty. Okazuje się, że organizm starszej osoby bardzo źle toleruje wszelkiego rodzaju dodatki żywieniowe. Nie ma żadnego problemu z tym, żeby stopniowo odchodzić od niektórych przypraw. Nie można zapominać o tym, że one również nie są obojętne względem układy trawiennego osoby starszej. Hurtownia ekologiczna tak jak np. Zdrowazywnosc.com.pl będzie w stanie dostarczyć naprawdę pewne co do swojego składu produkty, a to wydaje się podstawą w palowaniu żywienia osób starszych. Oczywiście nie bez znaczenie będzie również sposób przygotowywania posiłków. W domach seniora, takich jak ten prywatny dom seniora z całą pewnością kładzie się szczególny nacisk na wybieranie gotowania i duszenia na parze. Dieta lekkostrawna właśnie ten dwa rodzaje obróbki żywności traktuje jako podstawowe. Żywność ekologiczna będzie również w stanie zapewnić osoby odpowiedzialne za dietę pensjonariuszy o miejscu pochodzenia produktów żywnościowych. Może się okazać, że właśnie forma uprawy będzie miała również niezwykle duże znaczenie w kształtowaniu dobrego zdrowia pensjonariuszy.

Podsumowanie

Na dbanie o zdrowie pensjonariuszy składa się naprawdę wiele czynników. Nie powinno zapominać się o żadnym z nich. Nie da się ukryć również tego, że wzajemnie się one uzupełniają. Bo czym byłaby zdrowa dieta bez aktywności fizycznej. A co dałoby dbanie o samopoczucie pensjonariuszy bez dbania o ich rozwój umysłowy? Wszystkie czynniki w połączeniu dają naprawdę dobre rezultaty. A to doskonale dowodzi temu, że domy opieki opracowały już dla siebie doskonały sposób na zadbanie o zdrowie swoich podopiecznych.

2 myśli na “Jak zadbać o zdrowie pensjonariuszy domu opieki?

  1. Wiadomo, że w przypadku osób starszych bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Jednak w takim domu opieki, nie jest to łatwe zadanie, pensjonariusze mają różne choroby, a taka dieta musi być dopasowana do ich potrzeb, więc często jest tak, że pensjonariusze dostają różne posiłki i różne dania

  2. Mi się bardzo podoba, że coraz częściej w takim miejscach organizowane są różne gimnastyki czy rehabilitacje dla pensjonariuszy. Myślę, że to pozytywnie wpływa na ich samopoczucie fizyczne jak i psychiczne.

Dodaj komentarz