Jak znaleźć odpowiednie kosmetyki dla siebie?

Dobór odpowiednich kosmetyków do twarzy zawsze powinien obywać się indywidualnie. W zależności od typu skóry, występujących problemów i naszego wieku kosmetyki nam dedykowane będą się różniły. Żeby wiedzieć, jak dobrać odpowiednie preparaty, trzeba najpierw poznać swoje potrzeby, a także właściwości kosmetyków, które mogą tym potrzebom sprostać.

Jaki mam typ cery?

Najważniejsze jest określenie typu swojej skóry. Niewłaściwie dobrane kosmetyki mogą podrażnić skórę naszej twarzy i sprawić, że na co dzień będzie wyglądała nie tak, jakbyśmy sobie tego życzyły. Warto poznać wszystkie typy cery i sposoby, na jakie możemy je rozpoznać.

Typ cery Po czym go rozpoznać?
Sucha

Matowa, cienka, łuszcząca się skóra twarzy;

Jasny koloryt;

Poszerzone naczynia krwionośne;

Słabo widoczne pory skórne;

Widoczne zmarszczki i bruzdy;

Czerwienienie się pod wpływem gorąca bądź zimna;

Zaczerwienienia po kontakcie z mydłem lub niektórymi kosmetykami.

Mieszana

Cechy mieszane, między suchą a tłustą;

Błyszczenie się twarzy w tzw. strefie T;

Sucha skóra na policzkach;

Częste podrażnienia;

Czerwienienie pod wpływem wody, warunków atmosferycznych, mydła czy niektórych kosmetyków.

Tłusta

Poszerzone pory skórne;

Błyszczenie się twarzy;

Zaskórniki;

Skóra elastyczna i napięta, czasem poszarzała;

Odporność na gorąco i zimno oraz mydło;

Późniejsze oznaki starzenia się skóry.

Tabela została stworzona na podstawie informacji z portalu www.magazynkosmetyki.pl. Typy i rodzaje cery to dwa często mylone pojęcia. Rodzaje i typy cer mogą się jednak łączyć w dowolne pary – można mieć na przykład cerę tłustą i naczynkową, lub suchą i odwodnioną zarazem.

Jaki mam rodzaj cery?

Rodzaje cery

Objawy

Wrażliwa

Niepozytywna reakcja na częste zmiany kosmetyków oraz zanieczyszczenia pochodzące np. z powietrza czy środowiska;

Wrażliwa na złą dietę, promieniowanie słoneczne;

Naczynkowa

Kruchość naczyń krwionośnych;

Silnie reaguje na niewłaściwy tryb życia oraz stres;

Silnie reaguje na środki farmakologiczne;

Odwodniona

Źle reaguje na nieodpowiednią pielęgnację, kosmetyki czy leki;

Silnie reaguje na mróz i upały;

Niedobór wody w naskórku.

Jakich kosmetyków powinnam używać?

kosmetykiKiedy określimy już typ i rodzaj cery, należy poznać możliwości pielęgnacyjne oraz kosmetyki dedykowane każdemu z nich. W zależności od wieku i potrzeb będziemy wtedy wybierać produkty stworzone dla naszej skóry. Są jednak pewne rady uniwersalne, których warto się trzymać niezależnie od rodzaju cery. Po pierwsze na podstawie informacji ze strony www.miyomakeup.com lepiej jest kupować krem czy podkład do twarzy, które są stworzone na bazie naturalnych produktów. Syntetyczne kremy przeciwzmarszczkowe, szczególnie te tańsze, mogą działać na bardzo krótką metę. Według strony https://aloesowa.pl lepiej zdecydować się na kosmetyki z aloesem niż produkty, w których składzie jest sama chemia. Druga złota zasada brzmi: minerały forever! Zawsze, kiedy kupujemy jakiś kosmetyk, zwracajmy uwagę na zawarte w nim minerały. Skóra potrzebuje wszystkich minerałów, ale w zależności od rodzaju i typu cery powinniśmy decydować się na konkretne z nich. Na przykład potas odpowiada za nawilżenie skóry, więc kosmetyki go zawierające będą odpowiednie dla osób z cerą mieszaną, suchą lub odwodnioną. Wapń działa regenerująco i łagodząco, nada się więc dla posiadaczy cery wrażliwej.

Najlepsze kosmetyki do twarzy

kosmetyki do twarzyJeśli wiemy już, czego potrzebuje nasza cera, starajmy się używać kosmetyków z naturalnych składników i zawierających minerały. Przeglądając ofertę sklepów, jak np. cofamyczas.com można zauważyć, że najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe to nie muszą być te, które są najdroższe. Dobrze zaopatrzony sklep online z kosmetykami nie będzie mógł zaoferować nam na pewno produkt spełniający nasze oczekiwania, za który nie musimy przepłacać. Zaglądajmy także do aptek, szczególnie jeśli szukamy minerałów. Lepiej kupić niedrogą maść cynkową w aptece niż krem z cynkiem, którego składu nie jesteśmy pewne. Według portalu www.uroda.com jeśli jakiś produkt nam pasuje, nie szukamy na siłę innego, nowszego i jeszcze lepszego. Nie każda cera lubi częste zamiany. Pamiętajmy jednak także, że ciało ciągle pracuje. Kosmetyki, które dobrze na nas działały w zeszłym roku, w tym mogą się okazać nieodpowiednie.

Podsumowując

Na własnej skórze lepiej nie eksperymentować, więc starajmy się dobierać takie kosmetyki, które są dla niej dedykowane. Odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że będziemy czuć się i wyglądać wspaniale. Obserwujmy więc uważnie naszą skórę – jej zachowania, reakcje i tolerancję na zabiegi pielęgnacyjne czy produkty. Pozwoli nam to reagować na jej potrzeby zgodnie z tym, czego od nas oczekuje. Pamiętajmy też o złotych zasadach – zamiast chemii zawsze lepiej wybrać składniki roślinne oraz minerały. 

1 myśl na “Jak znaleźć odpowiednie kosmetyki dla siebie?

Dodaj komentarz