Jakie zabawki będą najlepsze dla małego dziecka?

Przy tak ogromnej ilości zabawek dla dzieci, jakie obecnie są dostępne na rynku, trudno jest zdecydować się na wybór tylko jednej. Każdy chciałby, żeby podarunek od niego dziecku się spodobał i by zabawka po kilku miesiąc nie trafiła do kąta, gdzie porośnie kurzem. Jakie więc prezenty powinniśmy kupić, aby przyciągnąć uwagę dziecka? Na pewno warto wziąć pod uwagę jego temperament i możliwość skupienia uwagi. Dziecko, któremu brakuje cierpliwości, nie będzie zadowolone z czegoś, co wymaga wiele precyzji i uwagi, za to może je zachwycić prezent, który wymaga aktywności fizycznej.

Zabawka powinna uczyć i bawić

zabawki edukacyjnePostarajmy się, aby dla naszych dzieci zabawa była też sposobem na naukę. Oczywiście, nie trzeba tu przeprowadzać chemicznych eksperymentów z trzylatkami (choć wielkie bum! mogłoby im się bardzo spodobać). Wystarczy, że z każdej zabawy dzieci mogą coś wyciągnąć. Precyzja ruchów, kreatywność, spostrzegawczość, lepsza koordynacja ręka-oko, zapamiętywanie, większy zasób słownictwa, łączenie faktów – tego wszystkiego mogą nasze pociechy nauczyć rozmaite zabawki, jednak należy je odpowiednio dobierać do wieku dziecka. Zbyt wysoki poziom trudności może sprawić, że dziecko się szybko zniechęci i będzie miało do zabawki uraz, przez który nawet nie dotknie jej przez kilka lat. Na stronie jednego ze sklepów http://hapik.pl można znaleźć informację, aby uważać na oznaczenia wiekowe: jeśli chcemy kupić np. zabawki edukacyjne dla 4 latka, to szukajmy produktów z odpowiednim oznaczeniem, nawet jeśli inne, dla starszych dzieci, wydają się nam bardziej interesujące. Spokojnie, nasze dziecko dorośnie do nich o wiele szybciej, niż byśmy tego chcieli. Zainteresujmy je też jak najszybciej książeczkami, które poszerzą ich wiedzę o świecie i słownictwo, a także zaszczepią miłość do czytania, co zaprocentuje w późniejszym wieku.

Wybieraj zabawki, którymi może bawić się kilkoro dzieci

puzzleKażde dziecko powinno mieć wśród swoich zabawek takie, którymi może się bawić kilkoro dzieci naraz oraz takie, które pozwolą na zabawę z rodzicami. Dlaczego? Na stronie naukowazabawa.pl można znaleźć odpowiedź na to pytanie – nie tylko świetna forma wspólnego spędzania czasu, ale także nauka współpracy, pracy w grupie i dzielenia się z innymi. Każde dziecko musi przez to przejść, a im szybciej zaliczy ten etap, tym lepiej dla niego. W przyszłości czeka go wiele grupowych projektów i konieczność pracy z innymi dziećmi, dobrze więc, aby potrafiło sobie z tym poradzić i kooperować, gdy będzie to potrzebne. Jakie zabawki zaliczają się do tej kategorii? Na przykład klocki lego, które, jeśli tylko mamy ich wystarczająco dużo, dają niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o zabawę i współtworzenie jakiegoś większego projektu. Zwykłe podawanie sobie klocków i podział zadań mogą okazać się jedną z pierwszych ważnych, życiowych lekcji. Podobną rolę mogą spełniać puzzle trefl czy też z innych popularnych marek. Szczególnie przy dużej ilości elementów warto, aby dziecko nie układało puzzli samo. Dwie pary rąk i oczu poradzą sobie tam, gdzie jedna to za mało i nauczą, że czasem warto skorzystać z cudzej pomocy, gdy np. dziecko samo nie może dostrzec, gdzie położyć konkretny element, ale drugi maluch nie ma z tym problemu. Jest też wiele gier planszowych, które świetnie nadają się dla dzieci i rodziców, więc pozwalają rodzinnie spędzić czas.

Nie zapomnij o aktywności fizycznej

rower dla dzieckaW jednym z artykułów na portalu parenting.pl można przeczytać, że regularna aktywność fizyczna jest dla dzieci bardzo zdrowa:

  • wyrabia u nich dobre nawyki i pomaga w rozwoju na wielu płaszczyznach,
  • poprawia koordynację ruchową i tężyznę fizyczną,
  • uczy wytrwałości w doskonaleniu swoich umiejętności (np. w jeździe na rolkach)
  • uczy współpracy w grupie (gry zespołowe).

Dlatego warto pomyśleć, aby wśród prezentów dla dziecka znalazło się coś, co zachęcie je do wyjścia z domu, by nieco się poruszać, albo nawet nie będzie wymagało wychodzenia. Mała, dmuchana piłka nada się dla kilkulatka, a większa, twardsza i odpowiednia do gry będzie dobra dla starszego dziecka. Na prezent nada się też jeździk, który z czasem zastąpi prawdziwy rowerek dla dzieci, taki na trzech lub czterech kółkach. Wiele sklepów oferuje własnie takie pojazdy, przykładem tutaj może być http://krasnal.sklep.pl, więc bez problemu znajdziemy takie zabawki dla dzieci. Wspomniane już rolki, hulajnoga i piłki to także znakomite pomysły. Nie zapominajmy o skakankach czy łyżwach.

Wybierz prezent pobudzający kreatywność

zabawkiWszystkie małe dzieci mają jakiś talent artystyczny i to w zaniedbania ze strony rodziców i szkół sprawiają, że nie zostaje od odpowiednio rozwinięty. A przecież kreatywność jest cechą tak poszukiwaną w wielu różnych dziedzinach! Pozwólmy dzieciom spełniać się artystycznie i wspierać ich talent w wybranej dziedzinie. Na portalu www.edziecko.pl można znaleźć wiele informacji, że zabawki kreatywne dla dzieci mogą być tanie i drogie, proste i skomplikowane. W gruncie rzeczy większość maluchów zadowoli się blokiem rysunkowym i kredkami oraz farbami. Przyda się też plastelina, ciastolina, piasek kinetyczny… To tylko część talentów, jakie można rozwijać w dziecku. Jeśli wykazuje też talent do muzyki, pomyślmy o tym, jak go rozwinąć, tak aby dziecko nie straciło dzieciństwa, a równocześnie mogło się wiele nauczyć. Zwykła mata muzyczna i proste instrumenty pomogą w wyrobieniu wrażliwości na muzykę, a przy tym są świetnym pomysłem na prezent.

W ramach podsumowania

Wybierając prezent dla dziecka starajmy się, aby był interesujący i wspomagał jego rozwój. Na szczęście znalezienie takiego w sklepach nie powinno być problemem, jeśli zastanowimy się, co właściwie interesuje malucha i w jakim kierunku jest utalentowany. Nawet jeśli okaże się, że nie jest, to ogólny rozwój w wielu dziedzinach wyjdzie mu na dobre. Pomoże w rozwoju cech osobowości i w odkrywaniu prawdziwych zainteresowań.

2 myśli na “Jakie zabawki będą najlepsze dla małego dziecka?

  1. Mi najbardziej podobają się drewniane zabawki dla dzieci. Są naturalne i do tego mają charakterystyczny zapach drewna.

  2. Dokładnie Danuto, takie zabawki z drewna kojarzą się z moim dzieciństwem z klockami drewnianymi z których układałam wysokie wieże.

Dodaj komentarz