Leczenie kanałowe w gabinecie stomatologicznym

W gabinetach stomatologicznych zdarzają się sytuacje, w których zęba nie da się już uratować. Najczęściej wynika to niestety z zaniedbania przez pacjentów, którzy np. nie byli na żadnym przeglądzie przez kilka czy kilkanaście lat. Samo mycie zębów dwa razy dziennie po 2 minuty nie zapobiega przed pojawieniem się i rozwojem próchnicy.

Stomatologia z wykorzystaniem mikroskopu i koferdamu

rzeszów stomatologZwłaszcza, jeśli jemy w ciągu dnia i resztki pokarmu znajdują się między zębami aż do wieczornego mycia. Zwykła szczoteczka manualna również może nie być w stanie się ich pozbyć, co powoduje gnicie i rozwój bakterii próchnicowych. Zwłaszcza niebezpieczne jest spożywanie nadmiernych ilości słodyczy i picie słodzonych napojów gazowanych. Jeżeli ząb mocno boli, a w zdjęciu rentgenowskim zostało potwierdzone, że ubytek sięga aż do miazgi zębowej, to nie ma praktycznie żadnych szans na wyleczenie zęba. Czasami udaje się, podając do środka lekarstwo i zakładając tymczasowe wypełnienie. Jeśli jednak ząb nadal boli, rzeszów stomatolog z pewnością zaleci leczenie kanałowe. Leczenie endodontyczne jest tak naprawdę jedyną alternatywą w stosunku do utraty zęba. Jeżeli pacjent nie chce poddać się leczeniu kanałowemu, to pozostaje jedynie ekstrakcja czyli wyrwanie zęba. Pierwsza faza leczenia kanałowego polega na wprowadzeniu do zęba tzw. „trutki”, która niszczy naczynia krwionośne i włókna nerwowe w miazdze zęba. Dopiero po takim zabiegu możliwe jest opracowanie kanałów znajdujących się w korzeniach.

Trzeba je bardzo dokładnie wyczyścić – najlepiej pod mikroskopem i z użyciem koferdamu (czyli ślinochronu). Później kanały po odpowiednim doczyszczeniu zostają wypełnione włóknem szklanym, aby ząb służył nam jak najdłużej (czasami i do końca życia!). Leczenie kanałowe przeprowadzane bez mikroskopu i zachowania pełnej ostrożności może nie przynieść pożądanego efektu.