Listwy przypodłogowe – solidne i trwałe

Często wydaje nam się, że elementy w domu, jakimi są listwy przypodłogowe nie przykuwają zbyt dużej uwagi, czy to naszej, czy to uwagi naszych gości. Mimo iż często listwy przypodłogowe są schowane za meblami i dekoracjami (zwłaszcza, jeśli mamy ich w domu dość dużo), to nie zawsze tak jest, czasem są bardzo widoczne i jeśli nie spełniają szeregu wymogów, mogą być nieestetyczne i niesamowicie denerwować. A więcej o tym w tekście poniżej.

O listwach przypodłogowych

listwy przypodłogoweJak już wspomniano, dla niektórych wybór listw przypodłogowych nie jest priorytetem, lecz być może powinien. Istnieje kilka zasad, które podpowiedzą nam, jakimi wymogami powinniśmy się kierować przy wyborze takich listw, które dodajmy – w mieszkaniu są niezbędne. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że za pomocą listw możemy zmienić wygląd naszego wnętrza i dodać mu charakteru. Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać wybierając listwy przypodłogowe brzmi: do czego powinny one pasować? Niektórym to pytanie może wydawać się dość głupie, gdyż większość dobiera listwy tak, by pasowały do koloru podłogi, jednak nie jest to jedyna możliwość. Listwy przypodłogowe mogą pasować również kolorystycznie do ścian. Możemy również wybrać takie listwy, które nie będą kolorystycznie zgrywać się z żadnym z wymienionym wyżej elementów, jednak ta opcja musi być dobrze przemyślana. Dzięki niej możemy zyskać naprawdę oryginalny efekt, lecz także taki, którego mieć byśmy nie chcieli. Pamiętajmy jednak przede wszystkim o tym, by zakupione przez nas listwy, a także klej do list były naprawdę dobrej jakości, dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o to, że nasze listwy odklejają się i przy każdym niewielkim ruchu odchodzą od ściany. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku sprzątania, np. podczas odkurzania, gdy ciągle musimy przytykać listwy ręcznie do ściany.

Jak widać wybór listw przypodłogowych nie jest wcale taki małoznaczący, jak nam może się wydawać. W sklepach budowlanych i meblowych najdziemy ogrom listw do wyboru, jednak nie warto wybierać najtańszych modeli. Przede wszystkim trzeba zainwestować w porządny produkt klejący, dzięki któremu nasze listwy przypodłogowej nie będą robić nam psikusów i nie odkleją się już kilka miesięcy po ich zamontowaniu.