Niestandardowy śrut sportowy

W dyscyplinach sportowych są używane najróżniejsze odmiany śrutu, różniące się zarówno wykonaniem jak i materiałem, z którego zostały odlane. Najczęściej stosowane są oczywiście odmiany stalowe, gdyż są nie tylko najtańsze, ale również najbardziej uniwersalne w dowolnej gramaturze. Nie są jednak jedynym rodzajem śrutu, gdyż w bardziej wymagających konkurencjach nie są one wystarczające.

Odmiany śrutu do strzelectwa precyzyjnego

teflonowy śrutW tych konkurencjach które wymagały największej dokładności strzału oraz najlepszego karabinu wykorzystywano również śrut, który pozwalał na osiągnięcie najlepszego efektu strzału. Jednym ze śrutów który od niedawna był używany w takich konkurencjach był teflonowy śrut, uznawany przez większość strzelców sportowych za najbardziej precyzyjną i dokładną amunicję przeznaczoną do karabinów profesjonalnych. Najbardziej podstawowym i najczęściej stosowanym rodzajem śrutu teflonowego była odmiana popularnego diabolo, śrutu grzybkowego odlewanego ze stali, z czubkiem pokrytym warstwą teflonu. Powierzchnia pokryta teflonem jest znacznie bardziej aerodynamiczna, i o wiele bardziej odporna na wpływ pogody. Teflon jest również bardzo wytrzymałym materiałem, dlatego też często zdarza się iż amunicja może być wykorzystywana wielokrotnie, gdyż śrut nie odkształca się po uderzeniu w cel, i nie ulega uszkodzeniu tak łatwo, jak ma to miejsce w przypadku używania całkowicie stalowej amunicji. Teflonowane warianty śrutu częściowo ułatwiają konserwację dowolnej wiatrówki, gdyż szorstka powierzchnia teflonu w ograniczonym stopniu ściąga osad i kurz z wnętrza lufy podczas oddawania strzału. Warianty śrutu z powierzchniami teflonowanymi są dostępne zazwyczaj w dużych gramaturach, więc najskuteczniejsze bywają w wiatrówkach posiadających największe prędkości wylotowe.

Niemal zawsze używa się ich w wiatrówkach gazowych, gdyż tylko takowe osiągały wystarczająco wysoką prędkość wylotową, wymaganą do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu strzału. Śrut ten często pojawia się w profesjonalnych sklepach sportowych, zaopatrujących przede wszystkim klientów aktywnie działających w dyscyplinach sportowych i strzeleckich. Jest on również polecany strzelcom rekreacyjnym, którzy chcą rozwinąć umiejętności na bardziej profesjonalnych wiatrówkach.