Objawy schorzeń kardiologicznych

Polska jeszcze nie tak dawno temu słynęła z kardiologii. Wystarczy wspomnieć tutaj Zbigniewa Religę, który jako pierwszy w kraju wykonał udany przeszczep serca. Teraz takie zabiegi wykonuje się na porządku dziennym, ale śmiało można stwierdzić, że był on pionierem w tym zakresie. Czy kardiologia w naszym kraju nadal jest na wysokim poziomie? Jak najbardziej. Na specjalizację medyczną z kardiologii nie dostaje się wiele osób. Same studia specjalizacyjne są trudne i czasochłonne.

Badania w gabinecie kardiologa

tani kardiolog w krakowie prywatnieWymagają wielu godzin nauki – nie tylko teoretycznej, ale również praktycznej. Absolwenci specjalizacji bez problemu znajdują pracę w Polsce i poza granicami kraju. Wielu z nich otwiera gabinety prywatne – zwykle w większych miastach. To właśnie w dużych miejscowościach można liczyć na szybsze terminy do kardiologa – zarówno w ramach NFZ jak i prywatnie. A kto powinien się udać do kardiologa? Jeśli narzekamy na ciągłe zmęczenie, być może odczuwamy ból w mostku, a może często kołacze nam serce lub czujemy, że bije bardzo szybko, wtedy na pewno powinniśmy się umówić na wizytę. To samo dotyczy osób, które od czasu do czasu miewają omdlenia. Okazuje się, że często przyczyną jest niedociśnienie lub przeciwnie – bardzo wysokie ciśnienie krwi, które może skończyć się nawet wylewem. Żadnych objawów nie można bagatelizować. Należy jak najszybciej zgłosić się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, a dopiero później po wykonaniu podstawowych badań (zwłaszcza krwi), zapisać się na wizytę do kardiologa. Potrzebne będzie z pewnością skierowanie od lekarza rodzinnego. Na pewno tani kardiolog w krakowie prywatnie zleci pacjentowi wykonanie odpowiednich badań, aby poszerzyć diagnostykę. Na wizycie wykona badanie elektrokardiograficzne czyli w skrócie EKG oraz echo serca czyli USG mięśnia sercowego.

Może się okazać, że potrzebny będzie dłuższy zapis elektrokardiograficzny i wtedy trzeba wykonać badanie holterowskie. Jest to po prostu zapis EKG w ciągu 24 godzin. W tym czasie pacjent funkcjonuje z podpiętym w kilku miejscach małym aparatem EKG. Dane zapisują się na karcie pamięci. Są one analizowane później przez komputer. Jeśli komputer znajduje nieprawidłowości, to następnie kardiolog zajmuje się ich interpretacją i dzięki temu może postawić konkretną diagnozę.