Potrzebowałam uzyskać zwrot VATu z Niemiec

Od kilku lat prowadzę własną firmę. Ostatnio coraz szybciej się ona rozwija, dlatego zdecydowałam się otworzyć jej oddział zagraniczny. Oczywiście nie jest to proste i nie mogłam tego zrobić w ciągu kilku dni czy nawet tygodni. Nowy oddział mojej firmy miałam zamiar otworzyć w Niemczech. Wcześniej wielokrotnie jeździłam do tego kraju, aby zorientować się w potrzebnych dokumentach oraz koniunkturze rynku, a także chociażby znaleźć lokal na biuro.

Złożyłam wniosek o zwrot VATu z Niemiec

firmowy zwrot VAT z NiemiecWiązało się to z wieloma kosztowymi podróżami służbowymi. Moja księgowa podpowiedziała mi, ze mogłabym uzyskać zwrot VATu zapłaconego za dojazd, nocleg i wyżywienie podczas podróży służbowych. Obawiałam się, że będzie to bardzo skomplikowana procedura i że taki wniosek będę musiała składać do zagranicznego urzędu. Okazało się jednak, że moje obawy są bezpodstawne. Teraz, aby uzyskać firmowy zwrot VAT z Niemiec wystarczy wysłać wniosek do polskiego urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę firmy. Ze względu na ujednolicone przepisy unijne, teraz nie ma już obowiązku rejestracji w zagranicznych urzędach skarbowych, aby uzyskać zwrot VATu zapłaconego podczas podróży służbowych. Przedsiębiorcy mają również takie ułatwienie, że mogą wszystko zrobić elektronicznie bez konieczności osobistego stawiennictwa się w urzędzie. Wystarczy wypełnić wniosek dostępny na platformie elektronicznej epuap, a następnie podpisać go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub za pomocą czytnika e-dowodów osobistych. Udało mi się to zrobić bardzo szybko i sprawnie. Teraz nie pozostało mi już nic innego, jak czekać na decyzję urzędu o przyznaniu mi zwrotu zapłaconego w Niemczech podatku. Jak się okazało, nie musiałam wcale długo czekać. Decyzję administracyjną dostałam w ciągu kilku dni i to mimo tego, że zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego mogłam czekać nawet 30 dni.

Okazało się, że wniosek wypełniłam poprawnie i należyte mi pieniądze pojawią się na wskazanym przeze mnie rachunku bankowym w ciągu trzech dni roboczych. Nic dziwnego, że wniosek wypełniłam poprawnie, ponieważ był on naprawdę prosty i czytelny do wypełnienia. Teraz już pamiętam o tym, żeby przy każdej podróży służbowej brać faktury VAT za poniesione koszty, żeby móc sobie potem odliczyć podatek.