Praktyczna maszyna vendingowa

Handel jest branżą, która przynosi największe na rynku zyski. Każdego dnia każdy z nas dokonuje jakichś zakupów mniej, lub bardziej potrzebnych. Możemy je robić bezpośrednio w sklepie stacjonarnym, przez internet, albo przez pośredników. Dość mało popularnym, ale za to szybko się rozwijającym sposobem na zakupy, jest vending.

Jak działają maszyny vendingowe?

vending machineNie każdy ma czas na stanie w kolejkach po to, by kupić parę batonów, czy butelkę wody. Oczywiście kupimy te artykuły w każdym sklepie z produktami spożywczymi, ale każda taka placówka jest otwarta tylko w określonych dniach i o stałych porach. Kiedy nagle, późnym popołudniem dopadnie nas nagła ochota na coś słodkiego, to może się okazać, że wszystkie okoliczne sklepy są już zamknięte. W takim wypadku pozostaje nam poszukiwanie automatu z żywnością, który jest otwarty przez siedem dni w tygodniu przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Vending machine jest to popularne urządzenie, w którym możemy kupić drobne przekąski, napoje, kanapki, czy nawet gorącą czekoladę. Automaty sprzedające żywność są szczególnie rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Tam klienci kupują w ten sposób drobną elektronikę, kosmetyki, czy elektroniczne papierowy. Głównym założeniem vendingu jest prowadzenie sprzedaży bez udziału człowieka, czyli sprzedaż dąży do pełnej automatyzacji gdzie klient sam dokonuje całego procesu zakupowego. Na rynku znajdziemy maszyny sprężynowe, talerzowe i komorowe. Automaty do kawy są całe zabudowane i posiadają jedynie otwór z przodu na kubki z napojami. Modele oferujące napoje, przekąski, czy kanapki, są przeszklone z przodu żeby zapewnić dobrą widoczność zawartości. Maszyny, które są przeznaczone do stania na zewnątrz budynków, posiadają dodatkowe wzmocnienia i zabezpieczenia przed atakami wandali oraz specjalne zadaszenia chroniące maszynę przed deszczem. Automaty vendingowe często można spotkać na stacjach kolejowych, w poczekalniach prywatnych przychodni, czy w państwowych placówkach oświatowych.

Działanie maszyn vendingowych jest bardzo proste, choć są za to odpowiedzialne skomplikowane programy komputerowe. W automatach są wgrane specjalne programy, które łączą sprzedaż z wyborem konkretnego produktu znajdującego się w środku. Nowoczesne modele posiadają wbudowane czytniki kart płatniczych, więc można  dokonywać płatności na dwa sposoby.