Problem krwawiących brodawek przy karmieniu piersią

Wiele się już słyszało o sposobach na krwawiące brodawki. Nasze mamy, czy babcie często doradzają nam tzw. hartowanie piersi, które jest dosyć brutalne, przynajmniej w mojej opinii. W dzisiejszych czasach odchodzi się już od tej metody, przeprowadzono wiele badań, które ewidentnie wskazują na to, że nie wiele nam to pomoże, a czasem może nawet pogorszyć stan naszych brodawek sutkowych. Dlatego, jeśli dotyka nas ten problem bądźmy rozważne i działajmy z intuicją, w końcu same wiemy co dla nas najlepsze!

Brodawki krwawią przy karmieniu piersią – co robić?

krwawiące brodawki podczas karmienia piersiąPękające i krwawiące brodawki podczas karmienia piersią to nic przyjemnego i w niczym nie przypomina wspaniałych chwil spędzonych z naszym maleństwem. Powoduje to ogromny stres i ból. W sytuacji, gdy już dochodzi do problemu krwawień z brodawek, nasuwa się nam pytanie: czy możemy w takiej sytuacji karmić nasze dziecko? Oczywiście, że tak! Jednak najrozsądniej byłoby zadbać o piersi i dać im chwile odpocząć, mam tutaj na myśli odciągnięcie pokarmu laktatorem i podanie go dziecku łyżeczką lub strzykawką, tak, aby nasze brodawki miały szansę się zregenerować. Możemy smarować sutki własnym mlekiem, które ma działanie bakteriobójcze oraz pozostawiać ślinę dziecka na brodawkach. Na rynku jest też wiele preparatów, które przyspieszają gojenie się popękanych i krwawiących brodawek sutkowych. Kolejna dobra metoda, to zaczynanie karmienia dziecka od mniej bolącej piersi. Dziecko gdy zaczyna jeść, robi to bardzo łapczywie. Gdy nie będzie już takie głodne, przystaw go do drugiej, bardziej obolałej piersi, wtedy nasz maluch powinien jeść już spokojnie i łagodnie, a tym samym, nie będziesz odczuwała, aż tak wielkiego bólu podczas karmienia piersią. Wietrz brodawki najczęśćiej jak się da! Jeśli chcesz zakończyć karmienie, nie odrywaj na siłę dziecka od piersi. Dobrym sposobem będzie włożenie palca w kącik ust dziecka, w ten sposób malec powinien sam odessać się od piersi. Możesz również stosować naturalne, wielorazowe wkładki laktacyjne.

Najważniejsze jest dobre samopoczucie matki i komfort podczas karmienia piersią. Jeśli decydujesz się na karmienie piersią, dbaj o nie i zasięgaj wiedzy na ten temat. Zapoznaj się z technikami przystawiania dziecka do piersi. To wiele pomaga. W razie poważnych problemów zawsze możesz udać się do lekarza, czy też poprosić o pomoc położną.