Projektowanie animacji trójwymiarowych

Niektórzy z nas mogą zastanawiać się nad tym w jaki sposób powstają takie interesujące animacje trójwymiarowe, dzięki którym widz może mieć wrażenie, że te rzeczy wcale nie są wymyślone przez człowieka. Wydawałoby się również, że to praca dosyć prosta, jednak tak nie jest. To czasochłonny proces planowania, projektowania oraz wymyślania poszczególnych ruchów postaci lub przedmiotu. I dopiero na końcu animator może rozpocząć pracę w programie.

Interesująca praca nad animacjami 3D

profesjonalne animacje 3dJeśli kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym w jaki sposób tworzone są filmy animowane to musimy wiedzieć, iż profesjonalne animacje 3D są naprawdę zorganizowaną pracą. Przede wszystkim samo studio animacji zatrudnia kilka osób, których praca jest bardzo ściśle ze sobą powiązana. Są to osoby od dźwięku, scenariusza, efektów specjalnych, a także conceptów miejsc czy postaci. Ważni też są sami animatorzy, którzy bardzo często muszą potrafić zrobić kilka rzeczy jak modelowanie trójwymiarowe, rigowanie oraz animowanie. Na szczęście w większych firmach bardzo często są to całkiem osobne miejsca pracy. Co robi animator? Przede wszystkim długo planuje, poszukuje referencji, a niekiedy sam je nagrywa, gdy nie może znaleźć tego co mu potrzeba. Często plany danej animacji między dwoma klatkami kluczowymi rozrysowuje na małych karteczkach, aby zobaczyć jak całość się przedstawia. Niektórzy także preferują storyboard, dzięki któremu mogą w bardziej widoczny sposób zwrócić uwagę na swoje błędy oraz pokazać innym osobom swoje postępy. Często wstawia się ścieżkę dźwiękową, która w tej scenie ma wystąpić. To pomaga zobaczyć czy wszystko się zgrywa w czasie. Jeśli na tym etapie wszystko jest zaakceptowane animator rozpoczyna prace w programie, w trakcie której korzysta z wcześniej zdobytych i nagranych referencji.

Praca w studiu trudniącym się projektowaniem animacji jest bardzo czasochłonna z uwagi na to, że stworzenie jednego filmu to nie jedyne praca w programach. To również długie planowanie, szukanie pasujących referencji, a także zastanawianie się czy ścieżka dźwiękowa nadaje się do danej sceny. Zanim animator będzie mógł wprowadzić postacie w ruch minie trochę czasu, jednak dzięki temu widz może oglądać wysokiej jakości produkcje animowane trójwymiarowo.