Specjalista od wypadania włosów

Mam bardzo wstydliwy problem. Kilka miesięcy temu zauważyłam, że wypada mi mnóstwo włosów. Znajdowałam się praktycznie wszędzie. Na dywanie tworzyły się z nich kłęby. Postanowiłam coś z tym zrobić. Znalazłam specjalistę zajmującego się wypadaniem włosów, trychologa.

Czym zajmuje się lekarz od włosów?

specjalista od włosówO trychologu jeszcze do niedawna mało kto słyszał, mimo iż wykształcenie zdobywa on na odrębnej specjalizacji, podobnie jak ortopeda czy laryngolog. W największym skrócie trycholog to specjalista od włosów. W swoje pracy zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Pacjenci zgłaszają się do niego z takimi problemami jak: wypadanie włosów, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łysienie, łuszczyca, łupież, przetłuszczająca się skóra głowy lub jej podrażnienie. Udało mi się trafić na dobrego specjalistę od włosów, który szybko znalazł przyczynę mojego schorzenia oraz skutecznie je wyeliminował. Oczekując na wizytę, zapoznałam się też z historią trychologii, która bardzo mnie zaintrygowała. Nazwa tej specjalizacji wywodzi się z greki od słowa trikhos, co oznacza 'włos’. Lekarze zainteresowali się nią stosunkowo późno, bo dopiero w 1860 roku, kiedy to angielski profesor Wheeler rozpoczął badania nad przyczynami wypadania włosów. Chciał dowiedzieć się również, jak powstrzymać ten proces. Światową potęgą w zakresie trychologii, która szkolni najlepszych specjalistów, po dziś dzień jest Londyn. Z kolei Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologów zostało utworzone w 1974 roku na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Lekarzy zajmujących się trychologią przybywa. W społeczeństwie jest wyższa świadomość na temat chorób włosów i skóry głowy. Wiemy już, że nie jest to tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny, stąd tak często decydujemy się poszukać specjalisty od włosów. Najczęściej to właśnie jemu udaje się nam pomóc.