Specjalistyczne drukarki UV

Na rynku urządzeń drukujących, mamy całą gamę maszyn, służących do druku na papierze lub tekstyliach. Są to między innymi drukarki atramentowe, cyfrowe, sublimacyjne oraz sitodrukowe. Zatem jakiego urządzenia powinniśmy użyć, do wykonania druku na niestandardowym materiale?

Drukarka do różnych powierzchni

drukarka UV do gadżetówNa szczęście na rynku istnieją także firmy produkujące urządzenia do druku na plastiku, drewnie, winylu, szkle oraz wielu innych powierzchniach. Urządzenia te, to drukarki UV. Maszyny te, działają w ten sposób, że nakładają na drukowany materiał farbę na bazie ciekłych polimerów. Następnie, zadrukowany przedmiot jest poddawany działaniu promieniowania UV, które sprawia, że polimery, zawarte w tuszu twardnieją, tworząc na powierzchni materiału cienką warstwę plastiku. Dzięki temu, nadruk jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zjawiska atmosferyczne, typu deszcz, działanie promieniowania słonecznego czy wysokie i niskie temperatury. Farba z polimerami jest także odporna na działanie wody, zatem przedmioty z nadrukiem polimerowym można łatwo wyczyścić, bez obaw, że uszkodzimy nadruk. W branży marketingowej wykorzystywana jest drukarka UV do gadżetów, takich jak torby, długopisy, kubki, smycze do kluczy, breloczki oraz inne. Jedną z największych zalet drukarki UV jest jej duża wydajność. W krótkim czasie jest w stanie wykonać kilkaset wydruków. Metoda polimerowa ma także tę zaletę, że jest dość tania, nie wymaga ona przygotowania żadnych dodatkowych matryc, ani innych akcesoriów.

Jedyną wadą drukarek UV może być konieczność odpowiedniego przeszkolenia pracowników do ich obsługi. Specjalistyczne, przemysłowe drukarki UV, do prawidłowej pracy, wymagają odpowiedniego ustawienia ręcznego. Należy także regularnie poddawać urządzenie zabiegowi konserwacji.