Sposoby na omacnicę prosowianki

Każdego roku plantatorzy kukurydzy tracą niemal 15% plonu, ponieważ dotyka je szkodnik zwany omacnicą prosowianką. To bardzo poważny problem, którego bardzo trudno się pozbyć, jednak stosując się do odpowiednich sposobów oraz odpowiedniego czasu reakcji na tempo rozwoju omacnicy jesteśmy w stanie zapobiec większej utracie plonów. Warto jednak mieć na uwadze to, iż brak reakcji może doprowadzić do jeszcze większych strat materialnych.

Metody przeciwko omacnicy prosowiance

omacnica w kukurydzyProwadzenie uprawy kukurydzianej każdego roku generuje straty około 15%, a gdy o pole się nie dba bardzo często są to straty całej uprawy. Dlatego tak ważne jest identyfikowanie problemów, które występują w naszym sektorze. Najczęstszym problemem jest omacnica w kukurydzy, która należy do najbardziej inwazyjnych pasożytów. To pasożyt, który żeruje na kukurydzy aż do całkowitego jej zniszczenia. Pozbycie się jej jest trudne, ponieważ należy przeprowadzić usuwanie w momencie, gdy szkodnik jest świeżo po wyjściu z kokonu. Jest on wtedy dosyć osłabiony, przez co środki chemiczne mają szansę unieszkodliwić omacnicę. Warto pamiętać, iż szkodnik ten najbardziej rozwija się w okresie czerwca oraz sierpnia. Należy wtedy dokładnie monitorować uprawę. Miejmy jednak na uwadze to, iż warto zapobiegać. Przede wszystkim kukurydzy nie powinniśmy sadzić dwa razy w tym samym miejscu. Po zebraniu plonów trzeba dobrze glebę orać, aby pozbyć się resztek kukurydzy. Ciekawym rozwiązaniem są również pułapki feromonowe, które przyciągają omacnicę do siebie. Dzięki takim praktykom możemy uniknąć utraty znacznej części uprawy. Innym ważnym aspektem jest dobór odmiany, która nie jest tak podatna na uszkodzenia, jak również ataki omacnicy. Najsłabsze będą odmiany, które rosną najwcześniej. Są najbardziej zachęcającym źródłem pożywczym dla omacnic.

Jeśli chcemy wyhodować dobrej jakości plon kukurydziany musimy przede wszystkim zadbać o to, by uniknąć najgorszych szkodników. Jednym z nich jest omacnica, która każdego roku uszkadza znaczną część plonów. W związku z tym należy wybierać każdego roku nowe miejsce na plon kukurydzy, dobierać odmiany wolniej rosnące oraz stawiać pułapki feromonowe. Ważne jest też monitorowanie kukurydzy i szybkie reagowanie na zachodzące zmiany w plonie.