System działający ze szlabanami

Na parkingach stosuje się coraz bardziej skomplikowane systemy, które ułatwiają pracę i kierowanie ruchem. Do tych systemów podpina się działanie szlabanów. Dzięki temu można zdalnie sterować tym, który samochód wjeżdża na parking, a który nie powinien się tam znaleźć. Szlaban powinien działać automatycznie poprzez umieszczenie kamery rozpoznającej tablice rejestracyjne lub karty dla osób, które mają abonament.

Zautomatyzowany szlaban na parking

SzlabanyWiadomo, że płatne parkingi powinny być automatyczne, ponieważ wtedy działają one najsprawniej. Szlabany są podpinane do systemów rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Dzięki temu samochód, który podjeżdża do szlabanu jest automatycznie rozpoznawany, a szlaban podnosi się. Jeżeli tablica jest obca, szlaban pozostanie na miejscu. Za pomocą tych systemów można określić prędkość podnoszenia się szlabanu i jego opuszczania. Trzeba jednak dobrze się nad tym zastanowić, aby opadający szlaban nie zahaczył o pojazd. Szlabany poza tym powinny być stosunkowo lekkie i pomalowane w taki sposób, aby każdy je widział. Najlepiej jeśli posiadają na sobie elementy odblaskowe, które są widoczne z daleka. Na parkingach często stosuje się szlabany, ponieważ to skutecznie zatrzymuje osoby, które parkują bez wnoszenia stosownej opłaty. Szlaban powinien być wykonany z aluminium lub tworzyw sztucznych, aby miał długi okres trwałości.

Takie szlabany wykorzystywane są nawet na osiedlach, na których parkować mogą tylko osoby zamieszkałe tam. Nic dziwnego. Taki system może działać za pomocą rozpoznawania tablic lub kart magnetycznych. Osoba, która podjeżdża do szlabanu przykłada kartę do czytnika. Następnie ma około piętnastu sekund na przejazd. Jest to czas całkowicie wystarczający, aby swobodnie przedostać się na parking lub z niego wyjechać.