Wielozadaniowe obuwie wojskowe

Przydziałowe buty przeklinał bodaj każdy żołnierz, który miał okazję w nich pracować przez dłuższy czas. Pewnie, dostawało się je za darmo, ale nie nadawały się one do niczego więcej niż do chodzenia po jednostce. Nieraz zdarzyło mi się widzieć kolegę, który wracał z pracy niosąc podeszwę w ręce, lub kulał od obtarć. Dlatego też jedną z pierwszych rad, jakie otrzymywali od nas młodzi koledzy, było zaopatrzenie się w porządne obuwie.

Skórzane obuwie wojskowe

skórzane buty wojskoweObuwia na najróżniejszy teren było naprawdę dużo, więc większość kolegów mogła dobrać buty w zależności od regionu, w którym pracowali. Jednak byli to głównie starzy żołnierze, wyspecjalizowani w jednym konkretnym terenie operacyjnym, do którego przystosowywali całe swoje wyposażenie. Młodzi koledzy nie mieli tego komfortu, bo często zmieniano im miejsce pracy, co za każdym razem oznaczało zmianę obuwia, a często bywało to drogą zabawą. Dlatego też, młodym kolegom często polecaliśmy na początek skórzane buty wojskowe od jednego z producentów profesjonalnego ekwipunku militarnego. Nie były to buty przystosowane do żadnego konkretnego terenu, więc nie miały wielu zalet obuwia miejskiego czy terenowego, aczkolwiek nie posiadały również żadnych wad powyższych, więc dla młodych żołnierzy, dopiero poznających zalety różnego rodzaju sprzętu były idealne. Wbrew powszechnej opinii, były one wygodne, nawet podczas długiej pracy. Mocna i wytrzymała skóra była odporna na uszkodzenia, i dobrze znosiła każde warunki pogodowe, nie zużywając się nawet podczas pracy w najcięższym terenie czy braku konserwacji, co często zdarzało się przy długich zadaniach. Ciężka i mocna podeszwa sprawdzała się dobrze zarówno w mieście jak i w terenie, dobrze chroniąc stopy przed ewentualnymi kontuzjami ale i zapewniając dobrą przyczepność na błotnistym, czy podmokłym terenie.

Jednym z najmocniejszych atutów takiego obuwia były wytrzymałe, maszynowe szwy, które w porównaniu do większości modeli były zdecydowanie mocne, i przebijały odpornością każde egzemplarze klejone, które miały tendencję do rozpadania się po dłuższym wystawieniu na działanie złej pogody. Skóra, z jakiej tego typu buty były wykonane, była całkowicie wodoodporna, a po zastosowaniu zwykłej pasty, również niewrażliwa na działanie szkodliwych substancji.