Wybieramy wewnętrzną rurę kanalizacyjną

Instalacje kanalizacyjne w domach jednorodzinnych mogą zostać wykonane z różnorodnych materiałów, jednakże rury oraz połączenia powinny być zarówno szczelne, jak i odporne na działanie korozji. Podejmując decyzję odnośnie wyboru dobrych rur kanalizacyjnych do własnego domu, warto wziąć pod uwagę zarówno wady, jak i zalety poszczególnych rozwiązań, a także wybrać takie modele, które będą najbardziej trwałe i wytrzymałe na działanie różnych czynników.

Najlepsze modele wewnętrznych rur kanalizacyjnych

dobra rura kanalizacyjna wewnętrznaJednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do budowania sieci kanalizacyjnej wewnętrznej jest obecnie tworzywo sztuczne. Wykonywane są z niego wszelkie rodzaj połączeń. Analizując poszczególne materiały, znajdziemy rury kanalizacyjne wykonane z polipropylenu, żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym czy różnymi odmianami polichlorku winylu. Porównując poszczególne rozwiązania, rury wykonane z żywicy poliestrowej są stosunkowo ciężkie, ale jednocześnie odporne na działanie wysokich temperatur ścieków i chemikaliów. Polipropylen natomiast jest odporny na działanie wysokiej temperatury, związki chemiczne (pomijając rozpuszczalniki ropopochodne), jak i ścieranie. Rury te są łączone zazwyczaj przy pomocy kielichów z uszczelkami albo poprzez zgrzewanie kielichowe. Dodatkowo nie mogą być z nich wykonywane fragmenty instalacji znajdujące się poza budynkiem. Bardzo ważna będzie dobra rura kanalizacyjna wewnętrzna. Modele wykonane z PVC wyróżniają się dobrymi parametrami hydraulicznymi, w tym małym współczynnikiem chropowatości. Dodatkowo są one lekkie, łatwe w montażu oraz odporne na szkodliwe działanie ścieków, nawet zawierających chemikalia. Rury te nie ulegają korozji, ich ograniczeniem jest natomiast niewielka odporność termiczna. Kiedy temperatura otoczenia spada poniżej 0 stopni Celsjusza, stają się kruche i przez to bardziej narażone na uszkodzenia.

Jednym z podstawowych materiałów instalacyjnych było żeliwo, dzisiaj jednak stosowane jest coraz rzadziej. Stosuje się je głównie do wykonania przewodów odpływowych, a w budownictwie jednorodzinnym czasem także do pionów kanalizacyjnych. Ostatnim ciekawym rozwiązaniem są rury kamionkowe, odporne na działanie chemiczne i z niewielkimi oporami hydraulicznymi. W efekcie lista możliwych rozwiązań jest bardzo długa i warto poznać różne materiały przed podjęciem decyzji.