Wytrzymałe części do motocykla Simson

Markę Simson większość użytkowników motocykli kojarzy z tanimi i szeroko dostępnymi maszynami, na jakich jeździli wszyscy amatorzy motorów za czasów naszych dziadków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, iż Simson to nie tylko tanie i przystępne maszyny, ale również bardzo wysokiej klasy motory touringowe. Jako wielki miłośnik klasycznych motocykli i stały bywalec pokazów takich maszyn, niedawno zakupiłem klasycznego Simsona, który wyglądem nie odstawał za bardzo od maszyn często widzianych wśród harleyowców i ekip touringowych.

Mocne części do roadingowego Simsona

części SimsonMoja maszyna była zdecydowanie zabytkowa, będąc produkowaną w latach siedemdziesiątych, i od tej pory dostępną wyłącznie z drugiej ręki. Był to jednak pełnoprawny mocny motor drogowy, którym można było śmiało jeździć nawet na bardzo długie trasy, aczkolwiek wymagał on gruntownego odnowienia z racji dużego przebiegu i zużycia części. Koledzy z ekipowego warsztatu bardzo chętnie zaoferowali się do pomocy przy jego odrestaurowaniu, gdyż była to pierwsza tego typu maszyna w naszej załodze. Przede wszystkim, należało doprowadzić do stanu używalności te podzespoły, które jeszcze mogły zostać zregenerowane, lub znaleźć odpowiednie części zamienne do tych, które były za bardzo zużyte. Była to sprawa dość trudna, bo do tego modelu nie było można dostać żadnych nowych części zamiennych z racji dawno zakończonej produkcji, aczkolwiek był on na tyle łatwy w tuningu, by dało się przystosować do niego części Simson z podobnych, nowszych modeli. Mimo różnicy w przeznaczeniu, części ciągle były od tego samego producenta, więc całość motoru zachowywała zgodność pokazową. Okazało się jednak że nowe modele są bardzo podobne konstrukcyjnie do mojej maszyny, i większość części bez problemu można bez żadnych przeróbek i przystosowywania zamienić na nowocześniejsze, mające większą odporność, ale również dające wyższe osiągi.

Motor na nowych częściach sprawował się znakomicie, łącząc bardzo klasyczny, rzucający się w oczy wygląd z nowoczesną wydajnością i oszczędnością paliwa. Na wielu pokazach był jedyną maszyną tego typu spośród motorów marki Simson, i już przez to przyciągał uwagę widzów, ale również wzbudzał zainteresowanie kolekcjonerów i kolegów z zaprzyjaźnionych ekip.