Z jakich gabinetów lekarskich warto korzystać prywatnie?

Prywatna opieka zdrowotna robi się coraz popularniejsza, wynika to z tego, że dostęp do lekarza w ramach NFZ jest obecnie bardzo ograniczony. W przypadku specjalistów czasami czeka się nawet powyżej roku na wizytę. Do jakich lekarzy zatem warto chodzić na prywatne wizyty? Oto kilka naszych propozycji.

Specjaliści do których trudno się dostać

prywatne gabinetyZasadniczo z prywatnej opieki zdrowotnej warto korzystać szczególnie w przypadku specjalistów do których naprawdę trudno się dostać. Wprawdzie w ramach narodowego funduszu zdrowia do każdego lekarza trzeba czekać, jednak są tacy specjaliści do których szczególnie trudno się dostać, a jednocześnie konsultacja u nich może być bardzo pilna. Według artykuły na portalu portal.abczdrowie.pl wśród takich lekarzy można wymienić takich jak:

  • endokrynolog,
  • diabetolog,
  • urolog,
  • alergolog.

Konieczność umawiania się prywatnie do takich lekarzy wynika z tego, że w dzisiejszych czasach bardzo wiele osób cierpi na alergie w tym astmę, cukrzyce czy problemu z tarczyca i nerkami, a co za tym idzie kolejki do specjalistów zajmujących się leczeniem tych chorób są naprawdę duże. W przypadku chorób tego typu ważne jest to by odpowiednio szybko je zdiagnozować i rozpocząć ich leczenie, co w ramach opieki publicznej często okazuje się po prostu niemożliwe.

Wizyta u okulisty

okulistaW dzisiejszych czasach, gdzie wiele osób nie tylko pracuje przed komputerem, ale także w czasie wolnym z niego korzysta, według strony http://salonvision.pl blisko 90% osób z tej grupy ma problem ze wzrokiem. Jeżeli by do tego doliczyć jeszcze choroby wrodzone oczu to okaże się, że więcej niż 60% polaków potrzebuje wizyty u okulisty. W takiej sytuacji nie ma co się dziwić, że na wizytę u tego typu specjalisty czeka się bardzo długo. Dodatkowo na pacjenta w publicznych gabinetach okulistycznych przeznacza się około 15 minut,  a co za tym idzie bardzo często nie ma czasu na przeprowadzenie wszystkich badań jak i poprawne dobranie szkieł korekcyjnych. Z tego powodu jeśli uważamy, że konieczna jest konsultacja okulistyczna warto pomyśleć o prywatnej wizycie. Jeśli wizyta ma na celu dobranie szkieł korekcyjnych to dobrym rozwiązaniem może okazać się wizyta u okulisty, mającego gabinet w sklepie optycznym. Okulista pracujący w sklepie optycznym przeprowadza pełne badanie wzroku, tak jak w przypadku okulisty prowadzącego prywatną praktykę, a przy tym jeśli w tym samym sklepie kupimy okulary to zwykle wizyta u lekarza jest w ich cenie. Jeżeli zdarzy się, że do okulisty mamy udać się z dzieckiem to prywatny okulista dziecięcy będzie zdecydowanie lepszy. Według portalu okulistyka.mp.pl wynika to z tego, że lekarze prowadzący prywatną praktykę mają zdecydowanie lepsze podejście do pacjentów, co w przypadku dzieci jest szczególnie ważne. Dodatkowo idąc na prywatną konsultację mamy gwarancję, że w trakcie wizyty zostaną przeprowadzone wszystkie niezbędne badania.

Prywatna wizyta – wymóg konieczne

ginekologNa podstawie informacji ze strony ivita.eu Do najczęściej odwiedzanych prywatnych praktyk można zaliczyć gabinety ginekologiczne. Wynika to z tego, że zwykle kobiety po prostu nie mają innego wyboru. Ginekolog jest takim specjalistą, że możliwość wizyty u niego powinna być dostępna od reki co w przypadku publicznych gabinetów jest zwykle niemożliwe. Co więcej bardzo często zdarza się, że recepty wystawiane przez lekarzy ginekologów nie pokrywają się z terminem następnej wizyty, co oznaczam, że np. leki antykoncepcyjne kończą się szybciej niż kobieta będzie mogła otrzymać kolejną receptę. Ostatnim powodem dla którego prywatne praktyki ginekologiczne cieszą się większą popularnością niż gabinety publiczne jest fakt, że w ramach wizyty na fundusz bardzo rzadko przeprowadza się jakiekolwiek badania, czy to cytologie, usg, mammografie itd. Natomiast w trakcie prywatnych konsultacji badania te przeprowadzane są regularnie, co gwarantuje, ze ewentualna choroba zostanie dostatecznie wcześnie wykryta.

Poczucie komfortu a wizyta u lekarza

psychologWizyta u psychologa czy psychiatry, dla większości osób jest niezbyt miłym doświadczeniem tym bardziej, jeśli podejście lekarza nie jest zbyt profesjonalne. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej zdecydować się na prywatną wizytę i terapię. Na stronie www.adintra.pl można przeczytać, że prywatny psycholog, zawsze poświęca więcej czasu swoim pacjentom, ma on także bardziej indywidualne podejście, co w przypadku psychoterapii jest bardzo ważne. To czy psychoterapia będzie skuteczna w dużej mierze zależy od tego czy będziemy potrafili zaufać psychologowi i jakie odczucia w nas będzie on wzbudzał. Z tego powodu w przypadku wizyt u psychologa czy psychiatry warto chodzić nie tylko prywatnie, ale poświęcić sporo czasu na poszukiwania specjalisty, który będzie nam całkowicie odpowiadał.

Podsumowując

W czasach, kiedy NFZ jest w dość kiepskiej kondycji coraz bardziej potrzebne staje się korzystanie z prywatnej opieki. Jeśli do specjalistów musimy chodzić naprawdę bardzo często warto pomyśleć o wykupieniu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego wówczas to będziemy mieli łatwiejszy dostęp do specjalistów i jednocześnie będzie to dla nas mniej kosztowne niż pojedyncze wizyty w prywatnych gabinetach.

1 myśl na “Z jakich gabinetów lekarskich warto korzystać prywatnie?

  1. Niestety obecnie tak długie są kolejki do specjalistów, że nie ma wyjścia i trzeba skorzystać z prywatnych gabinetów. Według mnie składki zdrowotne są niepotrzebne, bo i tak większość osób leczy się prywatnie.

Dodaj komentarz