Zabiegi pielęgnacyjne i cięcie iglaków

Rośliny, które posiadamy w naszych ogrodach bardzo często wymagają wykonywania różnego rodzaju zabiegów. Ma to na celu nie tylko ich ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale przede wszystkim ma zapewnić, to że będą się rozwijały w sposób odpowiedni. Wykonywanie poszczególnych rodzajów zabiegów powinno być uzależnione od panujących w danym dniu warunków atmosferycznych oraz temperatury.

Właściwe cięcie drzew iglastych

profesjonalne cięcie iglakówDoświadczeni ogrodnicy bardzo łatwo są w stanie stwierdzić, czy w danym dniu możliwe jest dokonanie poszczególnego rodzaju zabiegów. Każda roślina wymaga wykonywania innego typu działań. Nie mniej jednak w niektórych przypadkach poszczególne rodzaje zabiegów są do siebie niezwykle zbliżone. Warto jest zatem dokładnie zwrócić uwagę na ten aspekt. W przypadku drzew iglastych, które bardzo często goszczą w naszych ogrodach konieczne jest wykonanie odpowiedniego cięcia. W ten sposób nie tylko możemy je formować w najbardziej pożądany dla nas kształt, ale także sprawić, że usuniemy chore oraz uszkodzone gałęzie. Dzięki temu nasze drzewko nie będzie traciło swojej energii na rozrost takiego pędu. Jednocześnie ewentualna choroba, która jest związana z danym uszkodzeniem pędu nie będzie się rozprzestrzeniała po całym drzewku. Warto jest zatem dokładnie zwrócić na to uwagę. Jeśli chodzi o profesjonalne cięcie iglaków powinniśmy przede wszystkim posiadać odpowiedni sekator, którym będziemy w stanie dokonać przycięcia gałęzi. Gałęzie mogą być przycinane przy samym pniu, albo z zachowaniem dość znacznej odległości od niego. Warto jest w związku z tym rozważyć, które typy oraz rodzaje cięcia będą w danej sytuacji wymagane. Pamiętajmy, że cięcie powinno być wykonywane z zachowaniem określonych reguł. Jedną z nich jest jego wykonywanie w dzień, podczas którego temperatura jest powyżej zera stopni Celsjusza. Ważne jest, aby temperatura w nocy również nie spadła poniżej tych wartości.

W sytuacji, gdy dokonamy cięcia drzewka w takich warunkach atmosferycznych istnieje duże ryzyko, że może ono przemarznąć. Co prawda drzewka iglaste są bardzo odporne na przerznięcie, ale cięcie pozostawia rany, które mogą doprowadzić do przemarznięcia rośliny. W takiej sytuacji może się okazać, że konieczne będzie usunięcie większej ilości gałęzi.